Valgevenes möödus viimane öö pisut rahulikumalt

Minski arstid hoidmas plakatit:
Minski arstid hoidmas plakatit: "Peatage vägivald!". Autor/allikas: SCANPIX / EPA

Valgevenes juba neljandat ööd toimunud meeleavaldused presidendivalimiste tulemuste võltsimise vastu möödusid sel korral eelmistest rahulikumalt.

Tänavatel oli vähem meeleavaldajaid ning veidi oli muutunud meeleavalduste taktika, kuid miilits kasutas protestijate suhtes endiselt jõuvõtteid.

Minski mitmes linnaosas moodustasid sajad inimesed inimketid, et protesteerida president Aleksandr Lukašenkole uue ametiaja andmise ja jõustruktuuride karmi tegutsemise vastu. Möödasõitvad autod andsid protestijate toetuseks signaali ja aeglustasid sõitu, et blokeerida politsei sõidukeid.

Inimõigusühenduse Viasna teatel korraldati samalaadseid proteste veel vähemalt viies linnas.

Minski Dzeržinski tänaval seisid inimesed rõdudel ja plaksutasid protestijate toetuseks. Kohale saabus rühm märulipolitseinikke, kes tulistasid nende pihta kummikuule.

Kohaliku meedia teatel tulistati Minskis üht liikluspolitseinikku, kes sai haavata. Võimud eitavad seda ja nimetasid teadet libauudiseks.

Valgevene võimud kinnitasid kolmapäeva õhtul, et üks pühapäeval Gomelis meeleavaldusel kinni võetud 25-aastane mees, kellele määrati kümme päeva aresti, suri kinnipidamiskohas.

Minski naiste eeskujul ilmus inimkette ka teistesse Valgevene linnadesse - naised lastega ja lilledega rivistusid magistraalide äärde või liikusid tänavatel.

Minskis kogunes meeleavaldusele ka 200 meditsiinitöötajat.

Öösel kogunesid meeleavaldajad väiksematesse salkadesse, ööpimeduses hüüdsid inimesed oma koduakendelt Lukašenko vastaseid loosungeid.

Levisid ka videoülesvõtted, kus eriüksuslased viskavad demonstratiivselt ära oma vormirõivad, et protesteerida rahulike meeleavalduste jõuga laialiajamise vastu. Mitmed riiklike telekanallite saatejuhid teatasid oma lahkumisest.

Valgevene nobelistist kirjanik Svetlana Aleksijevitš kutsus Valgevenet 26 aastat valitsenud Lukašenkot võimust loobuma, enne kui riigis puhkeb kodusõda. 72-aastane kirjanik ütles usutluses raadiole Vaba Euroopa, et konfliktis on süüdi võimud, Lukašenko soovib ainult võimul püsida ja see viib verevalamiseni.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: