Valgevene suurtehased alustasid streike

{{1597398480000 | amCalendar}}
Meeleavaldajad Minski traktoritehases.
Meeleavaldajad Minski traktoritehases. Autor/allikas: SCANPIX / TASS

Valgevene suurtehaste töötajad alustasid riigis enneolematult massilisi streike ja meeleavaldusi, et protestida presidendivalimiste võltsimise vastu, mis jättis võimule 26 aastat riiki valitsenud Aleksandr Lukašenko. Reedel avaldatud esinemises hoiatas Lukašenko strekijaid.

Reedel toimusid kümnetes tehastes miitingud ja lühiajalised streigid ning sageli jätkasid töötajad hiljem meeleavaldust linnatänavatel rongäigus sammudes ja hüüdlauseid skandeerides, vahendas Raadio Vabaduse veebiväljaanne.

Valgevene sõltumatu ajakirjanduse ning sotsiaalmeedia andmetel ühinesid protestidega Valgevene tööstuse lipulaev, masinaehitustehas BelAZ, Valgevene metallurgiatehas, Kozlovi nimeline Minski elektroonikatehas, Minski traktoritehas, Grodno Azot ja Grodno elamuehitusettevõte, Novopolotski ettevõte Naftan, Soligorskis tegutsev väetisetootja Belaruskalii, ettevõte Polimir. Kokku on streikidest ja protestidest haaratud üle 20 ettevõtte, millest mitmed on riigi majanduse seisukohalt süsteemselt olulised, märkis Raadio Vabadus.

Streikijate põhinõudmiseks on praeguse riigipea lahkumine ja opositsiooni presidendikandidaadi Svetlana Tihhanovskaja presidendiks kuulutamine, märgib Belsat. Samuti protestitakse meeleavaldustel miilitsavägivalla vastu.

Mitmetes tehastes on protestivate töötajatega tulnud kohtuma ka ettevõtete juhid ning reeglina ettevõtted oma tööd ei ole peatanud, märgib Raadio Vabadus. Kui protestidega ühinesid Minski metroo töötajad, siis näiteks maa-alune rongiliiklus ei katkenud.

Minski tänavatel on oma toetusüritusi pidanud mitmete erialade töötajad - kitlites arstid seisid toetusketis, Minski kõrgtehnoloogiapargi IT-spetsialistid tulid tänavale hoides ühes käes arvutiklaviatuuri ja teises lilli.

Lukašenko hoiatas streikijaid

President Aleksandr Lukašenko hoiatas reedel avaldatud esinemises streikijaid, et tööseisakud võivad halvasti mõjuda tehaste tööle ning anda eelise välismaistele tootjatele, vahendas riiklik uudisteagentuur BelTa.

President meenutas, et koroonaviiruse pandeemia ajal ei hakanud ta tehaste tööd peatama ega keelanud töötamist, vaid vastupidi - keelas tööliste vallandamise.

Nüüd, kui maailmamajandus hakkab taas elavnema, võivad streigid Valgevenes kahjustada riigi ettevõtete positsioone, hoiatas Lukašenko. "Kui me nüüd peatame tootmise, siis ei käivita me seda enam kunagi uuesti. Mitte kunagi!" ütles ta.

Kui töö peatab riigi väetisetehas, siis võtavad selle koha üle Venemaa ja Kanada tootjad, kui aga traktoritootjad, siis on peagi Valgevene põldudel Saksa, Ameerika ja Vene masinad, hoiatas Lukašenko.

Esimesed tehased alustasid Valgevenes valimistulemuste võltsimise vastu protestimiseks streike juba esmaspäeval, aga neljapäevast muutusid teated streikidest ja miitingutest ettevõtetes massiliseks. Inimesed ei ole rahul valimistulemuste võltsimise ning võimude vägivallaga protestijate suhtes, märkis Interfax.

Neljapäeva õhtul teatas Valgevene rahvuskogu esindaja, Lukašenko liitlane Natalja Kotšanova, et president kuulas töökollektiivide arvamuse ära ning käskis välja selgitada kõikide kinnipidamiste asjaolud.

Sellest hoolimata jätkusid streigid ka reedel.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: