Lukašenko sõnul on Putin valmis aitama julgeolekut tagada

{{1597485960000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / EPA

Venemaa ja Valgevene liider on veendunud, et Valgevenes presidendivalimiste järel tekkinud probleemid lahenevad peatselt, teatas Kremli pressiteenistus pärast Vladimir Putini ja Aleksandr Lukašenko telefonivestlust. Lukašenko sõnul pakkus Putin julgeoleku tagamiseks abi.

"Aleksandr Lukašenko informeeris (Putinit - toim.) olukorrast Valgevenes, mis on kujunenud pärast presidendivalimisi. Mõlemad pooled väljendasid kindlust, et ilmnenud probleemid reguleeritakse peatselt," teatas Vene presidendi pressiteenistus pärast telefonikõnet tehtud avalduses.

"Kõige tähtsam on, et probleeme ei kasutaks ära destruktiivsed jõud, kes püüavad kahjustada kahe riigi koostööd liitriigi raames," lisas Kreml.

Venemaa märkis ka positiivselt ära selle, et Minsk andis Moskvale välja juuli lõpus kinni võetud 32 Vene kodanikust palgasõdurit sõjakompaniist Wagner, kes Valgevene tollaste väidete kohaselt tulid presidendivalimiste eel riigi stabiilsust kõigutama.

Kremli avalduse kohaselt leppisid Putin ja Lukašenko kokku mõlema riigi esindajate regulaarsete kontaktide jätkamises erinevatel tasemetel ning kinnitasid valmisolekut "tugevdada liitlassuhteid, mis vastab täiel määrtal Vene ja Valgevene vennasrahvaste huvidele".

Lukašenko ütles laupäeval, et Putin on pakkunud Valgevenele julgeoleku tagamiseks igakülgset abi.

"Mis puudutab sõjalist elementi, on meil Vene Föderatsiooniga kokkulepe, osana liitriigist ja Kollektiivse Julgeoleku Lepingu Organisatsioonist (ODKB). Praegu on täpselt selline moment, mis selle leppe alla läheb," ütles Lukašenko uudisteagentuuri Belta vahendusel.

"Seetõttu oli mul täna pikk ja sisukas vestlus Vene presidendiga... Me leppisime kokku, et kohe kui me seda palume, antakse Valgevenele julgeoleku tagamiseks täielikku tuge."

Valgevene ja Venemaa on moodustanud "liitriigi", mis ühendab nende majandusi ja sõjavägesid, samas kui ODKB on SRÜ riikide sõjaline allianss.

Lukašenko: toimub agressioon

Valgevene president Aleksandr Lukašenko, kelle vastu on presidendivalimiste võltsimise tõttu tõusnud kodumaal enneolematu protestilaine, teatas laupäeval enne telefonikõnet Putiniga, et peab Vene riigipeaga tekkinud olukorda arutama, kuna tema hinnangul ei ohusta pinged mitte ainult Valgevenet, vaid ka Venemaad.

"Valgevene suhtes areneb kavapõhine agressioon. Valgevene kaitsmine on täna mitte midagi vähemat kui meie liitriigi kaitsmine ning see on eeskujuks teistele. Kui valgevenelased vastu ei pea, veereb laine sinna. Seepärast on nad meie külge niimoodi klammerdunud," vahendas Lukašenko sõnu riiklik uudisteagentuur BelTa.

"Need kes tänavatel hulguvad - nemad seda ei mõista. Sellest saavad aru need, kes seda koordineerivad ja suunavad. Ja nagu te näete - töötavad mõnikord ka professionaalselt: lavastatud kaadrid, libauudised," jätkas Valgevene liider.

Lukašenko lükkas ka uuesti ümber kuuldused, et ta plaanib riigist põgeneda või on seda juba teinud.

Paar tundi hiljem teatas BelTa, et kaks liidrit pidasidki telefonivestluse, kuid agentuur ei täpsustanud selle sisu ega tulemusi.

Valgevenes pühapäeval peetud presidendivalimistel sai 26 aastat võimul olnud Lukašenko reedel kinnitatud ametlikel andmetele 80,1 protsenti ja opositsioonikandidaat Tsihhanovskaja 10,1 protsenti häältest. Opositsiooni hinnangul võltsisid võimud valimistulemusi.

Valimiste järel vallandusid riigis enneolematult massilised meeleavaldused, millele võimud vastasid erakordselt jõhkra vägivalla ning tuhandete inimeste vahistamisega. Reedel asuti siiski kinnipeetuid vabastama, kes kirjeldasid ja demonstreerisid avalikkusele nende kallal toime pandud vägivalda.

Valimiste tulemusi ei ole demokraatlikud riigid tunnistanud ning mitmed on kutsunud riiki üles korraldama uued, ausad ja läbipaistvad valimised. Ühena vähestest riikidest Lukašenko võitu tunnistanud Venemaa on süüdistanud lääneriike Valgevene siseasjadesse sekkumises.

Tsihhanovskaja kutsus reedel valgevenelasi ja linnade juhtkondi üles korraldama rahumeelseid meeleavaldusi oma nõudmiste toetamiseks.

Leedu välisminister: Lukašenko pöördumine Putini poole paljastab ta propaganda

Valgevene presidendi Aleksandr Lukašenko pöördumine Vene presidendi Vladimir Putini poole "paljastab kogu tema propaganda", ütles Leedu välisminister Linas Linkevicius laupäeval.

"See paljastab kogu propaganda ja rahvale puru silma ajamise. On aeg tegelikkusele silma vaadata," ütles minister ja lisas, et Lukašenko retoorika alandab muutust nõudvaid inimesi.

"Need on riigi kodanikud, mitte inimesed, keda keegi on manipuleerinud. Ta peaks lõpetama nende solvamise väidetega, et nad on töötud või inimesed, kes ei tea, mida nad tahavad," ütles Linkevicius.

"See on liikumas tupikusse, mis ei too tagajärgi ainult talle isiklikult, vaid riigile tervikuna," jätkas ta. "Endise liidrina peaks ta siiski vastutust tundma."

Linkevicius nimetas oma laupäevases Twitteri-säutsus Lukašenkot Valgevene endiseks presidendiks.

"Valgevene endine president palub nüüd Putini abi. Kelle vastu? Omaenda rahva, kes kannab tänaval lilli? See on tõesti suur välisvandenõu elada paralleelmaailmas, olla valmis ohverdama kõik," kirjutas ta.

Lukašenko ütles laupäeval, et peab seoses meeleavalduste ja välissekkumisega Putinile helistama.

Lukašenko lükkas tagasi välisriikide vahendatud kõnelused

Valgevene president Aleksandr Lukašenko lükkas laupäeval tagasi välisriikide pakkumise vahendada kõnelusi tema tagasiastumist nõudva opositsiooniliikumisega ja ütles oma kaitseülematele, et ei kavatse võimust loobuda.

"Valgevenele pakutakse välismaalt mingit vahendamist, riigi jaoks luuakse välisvalitsust. Kuulge, meil on normaalne põhiseaduse alusel loodud valitsus. Meil ei ole vaja mingeid välisvalitsusi või vahendajaid," ütles Lukašenko kaitseministeeriumi istungil.

"Nad on vaikselt hakanud või jätkavad meie ühiskonna destabiliseerimist. Nüüd on nad jõudnud meie töökollektiivideni. Ma olen seda korduvalt öelnud, ma tahan seda ainult korra veel öelda: sellest ei sünni midagi. Me ei anna oma riiki kellelegi ära. Me hoiame asja kontrolli all," ütles Lukašenko.

Kaitseministeeriumi kohtumisel väitis ta ka, et protestijad on sõjaväelaste peredele ähvardusi saatnud ja hoiatas, et sõjavägi on valmis end kaitsma.

"Ärge mängige tulega! Meie sõduritel on piisavalt ressursse enda ja oma perede kaitsmiseks ja riigi julgeoleku tagamiseks."

Ta süüdistas opositsionääre "tüdrukute" kasutamises valitsuse vastu, pärast seda kui tuhanded naised moodustasid meeleavaldustel opositsiooni toetuseks inimkette.

"Kui teie seas on mehi, olge mehed. Kui te tahate kakelda ja rüseleda, olgu, aga tehkem seda mees mehe vastu. Ärge pange rindele tüdrukuid ja ähvardage peresid."

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Interfax, Reuters, BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: