Reede möödus Valgevenes ilma vägivalla ja vahistamisteta

Reedel ei hakanud OMON-i võitlejad meeleavaldusi Minski laiali ajama.
Reedel ei hakanud OMON-i võitlejad meeleavaldusi Minski laiali ajama. Autor/allikas: SCANPIX / TASS

Reede ja sellele järgnenud öö möödusid Valgevenes rahulikult, kuna võimud hoidusid vägivallast presidendivalimiste võltsimise vastu protestivate meeleavaldajate suhtes.

Aktsioonid toimusid reedel nii pealinnas Minskis kui ka paljudes teistes linnades, kuid miilits ja eriüksused nendesse ei sekkunud. Kesköö ajal läksid miitingulised laiali, kirjutab Interfax.

Mitmetes linnades, sealhulgas Brestis ja Grodnos, kohtusid aktivistid linnajuhtidega, pealinnas Minskis ei suutnud meeleavaldajad siiski saavutada linnapea Anatoli Sivaki tulekut rahva ette.

Reede õhtul kogunesid Minski traktoritehase (MTZ) töölised valitsushoone ette, eri hinnangutel oli meeleavaldusel 2500 kuni 5000 inimest. Miilits ja selle eriüksuse OMON võitlejad meeleavalduse laialiajamiseks ei sekkunud. Lisaks toimusid Minski erinevates piirkondades väiksemad protestiaktsioond.

Neljapäeva õhtust alates alustasid paljude Valgevene suurte tööstusettevõtete töötajad meeleavaldusi poliitiliste nõudmiste toetamiseks. Töölised kogunesid miitingutele ning kutsusid rahva ette tehaste juhtkonna. Ehkki algselt kavandati laiaulatuslikke streike, siis hoolimata protestidest jätkas suur osa ettevõtteid tööd. Kui protestidega ühinesid Minski metroo töötajad, siis maa-alune rongiliiklus ei katkenud.

Reedel toimusid miitingud kümnetes tehastes, mis hiljem kandusid edasi meeleavaldusteks linnatänavatel.

Valgevene sõltumatu ajakirjanduse ning sotsiaalmeedia andmetel ühinesid protestidega Valgevene tööstuse lipulaev, masinaehitustehas BelAZ, Valgevene metallurgiatehas, Kozlovi nimeline Minski elektroonikatehas, Minski traktoritehas, Grodno Azot ja Grodno elamuehitusettevõte, Novopolotski ettevõte Naftan, Soligorskis tegutsev väetisetootja Belaruskalii, ettevõte Polimir. Kokku on streikidest ja protestidest haaratud üle 20 ettevõtte, millest mitmed on riigi majanduse seisukohalt süsteemselt olulised, märkis Raadio Vabadus.

Protestijad nõuavad ausate valimiste korraldamist, praeguse riigipea Aleksandr Lukašenko lahkumist ja opositsiooni presidendikandidaadi Svetlana Tihhanovskaja valimiste võitjaks kuulutamist. Samuti protestiti meeleavaldustel miilitsavägivalla vastu.

Reedel pidasid Minski tänavatel oma toetusüritusi mitmete erialade töötajad - kitlites arstid seisid toetusketis, Minski kõrgtehnoloogiapargi IT-spetsialistid tulid tänavale hoides ühes käes arvutiklaviatuuri ja teises lilli.

Valgevene riikliku filharmoonia juures kogunesid muusikud ja muusikaõpetajad. Päeval ühinesid nendega presidendikandidaat Andre Dmitrijev ning Tsihhanovskaja liitlane ning endise presidendikandidaadi Viktor Babarõko valimisstaabi juht Maria Kolesnikova.

Protestijatele avaldasid toetus kõigi Minski taksofirmade autojuhid.

Nagu neljapäeval, kogunesid ka reedel Minski Iseseisvuse prospektile meelt avaldama naised, kelle kolonniga ühines üha uusi ja uusi protestijaid, kirjutas Interfax.

Valgevenes pühapäeval peetud presidendivalimistel sai 26 aastat võimul olnud president Aleksandr Lukašenko reedel kinnitatud ametlikel andmetele 80,1 protsenti ja opositsioonikandidaat Tsihhanovskaja 10,1 protsenti häältest. Opositsiooni hinnangul võltsisid võimud valimistulemusi.

Valimiste järel vallandusid riigis enneolematult massilised meeleavaldused, millele võimud vastasid erakordselt jõhkra vägivalla ning tuhandete inimeste vahistamisega. Reedel asuti siiski kinnipeetuid vabastama, kes kirjeldasid ja demonstreerisid avalikkusele nende kallal toime pandud vägivalda.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: