Baltimaade peaministrid kutsuvad Valgevenet uusi valimisi korraldama

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Leedu peaminister Saulius Skvernelis (vasakult), Eesti peaminister Jüri Ratas ja Läti peaminister Krišjānis Kariņš. Autor/allikas: Valitsuse pressiteenistus.

Eesti, Läti ja Leedu peaminister tegid ühisavalduse, milles kutsuvad Valgevene võime korraldama uusi ja ausaid presidendivalimisi.

Eesti peaminister Jüri Ratas, Läti peaminister Krišjānis Kariņš ja Leedu peaminister Saulius Skvernelis kutsuvad Valgevene võime üles korraldama rahvusvaheliste vaatlejate osalusel läbipaistvad, vabad ja õiglased presidendivalimised, edastas valitsuse pressiteenistus.

Valgevene presidendivalimised polnud vabad ega õiglased, leidsid kolme riigi valitsusjuhid. Peaministrid kutsusid Valgevene ametivõime üles hoiduma rahumeelsete meeleavaldajate vastu suunatud vägivallast, vabastama poliitvangid ja meeleavalduste ajal kinni peetud isikud.

Peaministrid väljendasid sügavat muret Valgevene presidendivalimiste järel toimunud rahumeelsete meeleavalduste vägivaldse mahasurumise ja opositsiooni vastu suunatud poliitiliste repressioonide pärast.

Peaministrid julgustasid ka Euroopa Liitu leidma võimalusi vägivalla eest vastutavate ametnike suhtes selliste piiravate meetmete kehtestamiseks, mis ei karistaks Valgevene inimesi nende juhtkonna tegevuse eest. Samuti on oluline, et EL leiaks rohkem võimalusi ja vahendeid Valgevene kodanikuühiskonna toetamiseks, kuna Valgevene inimesed väärivad avatud ja vaba ühiskonda.

Ratas, Karinš ja Skvernelis kohtusid 14.-15. augustil 2020 Balti riikide ministrite nõukogu raames Tartus.

Valgevenes pühapäeval peetud presidendivalimistel sai 26 aastat võimul olnud president Aleksandr Lukašenko reedel kinnitatud ametlikel andmetele 80,1 protsenti ja opositsioonikandidaat Tsihhanovskaja 10,1 protsenti häältest. Opositsiooni hinnangul võltsisid võimud valimistulemusi.

Valimiste järel vallandusid riigis enneolematult massilised meeleavaldused, millele võimud vastasid erakordselt jõhkra vägivalla ning tuhandete inimeste vahistamisega. Reedel asusid Valgevene võimud siiski kinnipeetuid vabastama, kes kirjeldasid ja demonstreerisid avalikkusele nende kallal toime pandud vägivalda.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: