Kaljulaid: Valgevenes toimuv ei austa rahva õigusi

Foto: Mattias Tammet/presidendi kantselei

Preisdent Kersti Kaljulaid ütles reedel visiidi käigus Leetu, et Valgevenes toimuv on väga häiriv ning ei austa kodanike õigusi.

Kaljulaid kohtus Leedu presidendi Gitanas Nausedaga, kellega rääkisid viimastest arengutest Valgevenes.

"Praegune olukord on sügavalt häiriv. Igal rahval on õigus määrata oma tee ja oma tulevik. See, mis toimus pühapäeval Valgevenes ning mis on toimunud selle eel ja järel, ei austa Valgevene rahva õigusi. Neid valimisi ei saa pidada ausateks, vabadeks ega demokraatlikeks, nii palju kui neist praegu teada on. Kahjuks on teada vähe, sest sõltumatuid vaatlejaid riiki ei lubatud ning ainuüksi see on põhjus, mis teeb võimatuks praeguseks välja öeldud tulemuste tunnustamise," sõnas president Kaljulaid.

President lisas, et kõige tähtsam on lõpetada jõuametite vägivald rahumeelsete protestijate vastu ning vabastada põhjuseta kinnipeetud.

Kaljulaid rõhutas, et Euroopa Liit peab tegutsema koordineeritult. "Tegemist on EL-i idapartnerluse riigiga, mis asub füüsiliselt siinsamas, meie piiride taga. Eesti on teinud ettepaneku määrata EL-i eriesindaja, kelle pingutus peaks olema suunatud vägivalla kohesele lõpetamisele, kinnipeetute vabastamisele ning tänase võimu ja opositsiooni ühe laua taha toomisele," ütles riigipea.

Presidendi sõnul töötab Eesti ÜRO julgeolekunõukogu (JN) valitud liikmena selle nimel, et olukorda Valgevenes arutataks esimesel võimalusel julgeolekunõukogus, ka ÜRO inimõiguste nõukogus.

Kaljulaidi sõnul tuleb igasuguste sanktsioonide ja muude sammude puhul pidada silmas, et kannatajaks ei oleks lõpuks needsamad inimesed, keda toetada tahetakse.

President Kersti Kaljulaid kohtus Leedu kolleegi Gitanas Nausedaga. Autor/allikas: Mattias Tammet/presidendi kantselei

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: