Soome majandusminister nõuab riigi reisipiirangute leevendamist

Soome majandusminister Mika Lintilä nõuab, et Soome valitsus leevendaks riigis kehtivaid, Euroopa kõige rangemaid reisimispiiranguid. Tema hinnangul on eriti oluline Eesti ja Soome vaheline vaba liikumine, mis ei tohiks mingil juhul katkeda.

Soome valitsus on sätestanud, et ilma karantiini jäämata tohib Soome saabuda vaid riikidest, kus uusi koroonaviirusega nakatunuid on tuvastatud viimase kahe nädalal jooksul 100 000 elaniku kohta 8-10. Eestis on see näitaja praegu 15,7 (Eesti on hetkel veel Soome ametlikus turvaliste riikide nimekirjas, kuna nimekiri kinnitati enne kui Eesti koroonanäitajad suurenema hakkasid).

Soome majandusministri hinnangul hoiab tema riik asjatult rangelt joont.

"Piirmäär peaks olema vähemalt 25 kandis. Isegi see ei päästaks veel Soome turismisektorit. Selle hädast välja aitamiseks peaks piir olema 35 peal," ütles Lintilä.

Mika Lintilä sõnul on Eesti ja Soome vaheline liiklus eriti oluline, kuna lisaks turistidele liigub üle Soome lahe ka suur hulk tööjõudu. Mida siis Soome jaoks tähendaks see, kui valitsus praegusest koroonapiirmäärast kangekaelselt kinni hoiaks?

"Äärmiselt suuri raskusi ettevõtetele, aga ka töötajatele. Turism seiskuks sisuliselt täielikult. Nii et tagajärjed oleks väga rängad," vastas Lintilä.

Küsisime läinud nädalal ka Eestis viibinud Soome siseministrilt Maria Ohisalolt, miks Soome kasutab erinevalt teistest Euroopa Liidu riikidest just seda haigestumusnäitajat karantiinivabaduse määramisel. Ta vastas, et Soome otsused on algusest peale põhinenud tervishoiuametnike soovitustel. "Lisaks on viirus väga uus, kogu aeg saabub üle maailma uut teavet selle käitumise kohta," sõnas Ohisalo.

Soome valitsus arutab tekkinud olukorda neljapäeval, kuid otsuseid Eesti ja Soome vahelise reisimise - või siis hoopis koroonapoliitika leevendamise - kohta pole "Aktuaalse kaamera" andmetel oodata enne järgmist nädalat.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: