Soome kaalub kahenädalase karantiini asendamist testimisega

{{1599537720000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Soome valitsus arutab kolmapäeval uusi reisireegleid, mida poleks vaja pidevalt muuta. Helsingin Sanomate andmetel on kaalumisel võimalus, et kahenädalane karantiin riskiriikidest tulijatele asendataks kahe koroonatestiga, millest üks tehtaks riiki tulija päritoluriigis ja teine Soomes.

"Reisija vabastataks kahenädalasest karantiinisoovitusest, kui tal peaks olema päritoluriigi koroonaviiruse testi tulemus negatiivne. Lisaks peaks reisija sooritama veel ühe testi Soomes," kirjutas ajaleht.

Samuti on tehtud ettepanek, et päritoluriigis tehtud testist piisaks kuni kolme päeva pikkustele komandeeringule saabujatele. Lisaks peaks selline inimene töötama karantiinitaolistes tingimustes.

See ei kehti nende riikide kodanikele, kus koroonaviiruse nakatumise oht ei ole oluliselt suurem kui Soomes. Nendes riikides peab jääma haiguse esinemissagedus alla Soome valitsuse kehtestatud künnise (vähem kui 8–10 juhtu 100 000 elaniku kohta 14 päeva jooksul). Sellised inimesed saaksid endiselt Soome tulla ilma karantiinikohustuseta, kuid neid riike on väga vähe alles jäänud.

Helsingin Sanomat märgib, et ehkki eri osapooltel on üsna suur üksmeel tööreiside jätkumise osas, tuleb vastus leida paljudele küsimustele: kes teste teeb ja palju need maksavad? Kui reisija on töötaja, siis kas testi eest maksab ta ise või tööandja? Kuidas tagatakse päritoluriigis tehtud testi õiguspärasus? Kui paljud tulijad sooritaksid päriselt teise testi Soomes?

Vastutus reisija tõendi olemasolu eest on aga jäämas laeva- või lennufirmadele.

"Transpordiettevõttel oleks kohustus kontrollida reisija koroonatõendi olemasolu enne, kui ta lennuki või Tallinnas näiteks laeva pardale lubatakse," sõnas Soome transpordiministeeriumi seadusloomejuht Silja Ruokola "Aktuaalsele kaamerale".

Ruokola sõnul on seaduseelnõu plaanis saata parlamenti 24. septembril, mis võimaldaks uue korra oktoobri jooksul kehtestada.

Reedel avaldas Euroopa Komisjon uues soovitused, mis on oluliselt leebemad kui Soome praegu rakendab. Komisjon tegi ettepaneku, et inimeste vaba liikumist ei tohiks piirata, kui juhtumite arv on alla 50 või kui positiivsete testide arv ei ületa kolme protsenti testitutest. Majandusminister Mika Lintilä on teinud ettepaneku, et Soomes tuleks piir tõsta vähemalt 25-le.

Soome valitsus ei taha teha otsuseid, mis hakkaksid praegust madalat koroonaviiruse taset riigis halvendama. Sel põhjusel on Soome piirieeskirjad olnud siiani Euroopas ühed kõige rangemad.

 

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: