Eesti kutsub protesti märgiks oma saadiku Valgevenest Tallinna

Eesti suursaadik Merike Kokajev koos tollase Valgevene presidendiga.
Eesti suursaadik Merike Kokajev koos tollase Valgevene presidendiga. Autor/allikas: Välisministeerium

Protestiks Valgevene surveavaldusele Poolale ja Leedule kutsub Eesti oma saadiku Merike Kokajeva Valgevenest kodumaale konsultatsioonidele.

2. oktoobril kutsus Valgevene enda suursaadikud Poolast ja Leedust Minskisse konsultatsioonidele ning survestas Poolat ja Leedut samasugust sammu astuma. Lisaks nõudis Valgevene mõlemalt riigilt Valgevenes asuvate diplomaatiliste esinduste personali olulist vähendamist.

Solidaarsuse väljendamiseks Leedu ja Poolaga otsustas Eesti kutsuda oma saadiku Valgevenest kodumaale konsultatsioonidele, teatas välisministeerium.

"Eesti nägemuses on Valgevene surveavaldus Leedu ja Poolale põhjendamatu ja kahetsusväärne," sõnas välisminister Urmas Reinsalu. "Protestina Valgevene poolt astutud sammude vastu oleme otsustanud kutsuda oma saadiku Valgevenest Tallinnasse konsultatsioonidele," ütles ta.

Suursaadikute konsultatsioonidele kutsumine on poliitiline, mitte juriidiline samm. See tähendab suursaadiku ajutist lahkumist riigist, kuid suursaadiku staatus, sealhulgas õigus naasta akrediteeritud pealinna, sellest ei muutu.

Eesti suursaadik Valgevenes on Merike Kokajev. Ta suundub Valgevenest Tallinna 8. oktoobril. Leedu ja Poola kutsusid oma suursaadikud pealinnadesse konsultatsioonidele 5. oktoobril.

Lisaks Eestile on otsustanud suursaadiku kutsuda oma pealinnadesse konsultatsioonidele Läti ja Saksamaa.

Valgevenes kestavad juba mitmendat kuud protestid president Aleksander Lukašenko tagasivalimise vastu.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: