Minskis puhkesid miilitsate ja protestijate vahel kokkupõrked

{{1602422400000 | amCalendar}}
Meeleavaldajate ja erariides miilitsate kokkupõrge Minskis.
Meeleavaldajate ja erariides miilitsate kokkupõrge Minskis. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Valgevene miilits kasutas pühapäeval meeleavaldajate vastu veekahureid ning pipragaasi ning ligi 300 protestijat on kinni peetud. Rahvas vastas võimude vägivallale pudelite ja tänavamööbli loopimisega miilitsate pihta.

Pealtnägijate sõnul hakkasid miilitsad Minskis protestijaid jõhkralt kinni võtma, misjärel meeleavaldajad heitsid võimuesindajate vastu pudeleid, misjärel neid pritsiti pipragaasiga. Meeleavaldajate laialiajamiseks toodi välja veekahurid ning käiku läksid ka šokigranaadid ja kumminuiad. Pealtnägijate sõnul oli vigasaanuid, kelle kiirabi koha peal abi andis.

Inimõigusrühmituse Viasna andmeil pidasid maskides ja musta riietatud märulipolitseinikud pealinnas kinni ligi 250 inimest ja teistes linnades veel umbes 35. Miilitsate seas oli ka arvukalt erariietes mehi.

"Vähemalt Minskis kasutati veekahureid ja šokigranaate," kinnitas ka siseministeeriumi pressiesindaja Olga Tšemadanova, lisades, et kinnivõetute ametlik arv esitatakse esmaspäeval.

Valgevenelased on alates 9. augusti võltsitud presidendivalimistest, mis jätsid võimule 26 aastat riiki juhtinud Aleskandr Lukašenko, igal pühapäeval kogunenud Minski ja teiste linnade tänavatele, et nõuda ausate valimiste korraldamist ja Lukašenko lahkumist.

Valgevene võimud on jätkanud protestide jõulist mahasurumist. See annab märku, et autoritaarsel riigipeal pole mingit kavatsust ametit maha panna, kuigi ta käis laupäeval ootamatul külaskäigul vanglas, kus kohtus mitme tunni vältel opositsioonijuhtidega.

Mõnede hinnangute kohasel tunneb president oma positsiooni nõrgenevat ning otsib teatavat kompromissi teda vastustava rahvaliikumisega. 

Lukašenko kuulutati 9. augusti presidendivalimiste võitjaks, kuigi nii opositsiooni kui lääneriikide hinnangul on tegemist pettusega. President vannutati ametisse salajasel tseremoonial. 

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Interfax, AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: