EL määras "Putini kokale" Liibüa tõttu sanktsioonid

{{1602757380000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / REUTERS

Euroopa Liit kehtestas neljapäeval Vene opositsionääri Aleksei Navalnõi mürgitamise ja Liibüa kodusõtta sekkumise eest sanktsioonid president Vladimir Putini abidele.

Teiste hulgas karistab EL eraarmeed Wagner toetades Liibüa rahu õõnestamise eest ärimees Jevgeni Prigožinit, keda kutsutakse "Putini kokaks", kuna tema ettevõte Konkord on Kremlit toitlustanud. 

Sanktsioonid määrati kuuele ametiisikule ja ühele organisatsioonile.

Vene välisministeerium hoiatas kolmapäeval, et Moskva vastab samaga.

Sanktsioonides leppisid kokku EL-i liikmeriikide suursaadikud Brüsselis. Need jõustuvad avaldamise päevast ehk 15. oktoobrist.

"Rakendatud piiravate meetmete hulgas on keeld reisida EL-i, üksikisikute varade külmutamine ja juriidilise isiku varade külmutamine," teatas Euroopa Liit avalduses.

Nimekirjas on kaks presidendiadministratsiooni kõrget ametnikku: presidendi sisepoliitikadirektoriaadi ülem Andrei Jarin ja presidendiadministratsiooni personaliülema esimene asetäitja Sergei Kirijenko.

Avalduses öeldakse, et Jarin oli osa rakkerühmast, millele anti ülesandeks Navalnõi maine kahjustamine.

Nimekirjas on veel föderaalse julgeolekuteenistuse (FSB) direktor Aleksander Bortnikov, presidendi esindaja Siberi föderaalringkonnas Sergei Menjailo ja kaks asekaitseministrit: Pavel Popov ja Aleksei Krivorutško. 

"On mõistlik järeldada, et Aleksei Navalnõi mürgitamine oli võimalik vaid presidendiadministratsiooni heaskiiduga," teatas Euroopa Liit.

Sanktsioonid on määratud ka riiklikule orgaanilise keemia ja tehnoloogia uurimisinstituudile, mis vastutab nõukogudeaegsete keemiarelvavarude kõrvaldamise eest.

Sanktsioonide kasuks otsustati pärast seda, kui Keemiarelvade Keelustamise Organisatsioon (OPCW) kinnitas, et Navalnõilt Saksamaal võetud proovid sisaldasid Novitšoki rühma kuuluvat närvimürki. Sellega kinnitati nii Saksamaa kui Rootsi ja Prantsusmaa laborite analüüsitulemust.

Lisaks kehtestati sanktsioonid ärimees Jevgeni Prigožinile, keda süüdistatakse eraarmee Wagner toetamise kaudu Liibüa rahu õõnestamises. Prigožinit kutsutakse "Putini kokaks", kuna tema ettevõte Konkord on Kremlit toitlustanud. 

Prigožinile on Wagneri toetamise eest sanktsioonid kehtestanud ka USA. EL-i avalduses tuuakse välja, et tal on Wagneriga "tihedad finantssidemed".

Brüsseli teatel on Wagner Liibüas korduvalt ÜRO relvaembargot rikkunud. Moskva toetab Liibüas sõjapealik Khalifa Haftari.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: