Minski tänavail avaldas taas meelt üle 100 000 inimese

Meeleavaldajate poolt kasutatav Valgevene rahvuslipp.
Meeleavaldajate poolt kasutatav Valgevene rahvuslipp. Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Valgevene pealinnas Minskis avaldas pühapäeval, opositsiooni streigiultimaatumi viimasel päeval, üle 100 000 inimese meelt riigi autoritaarse juhi Aleksandr Lukašenko vastu.

"Valgevenelased on valmis tegema oma valiku," kirjutas Twitteris opositsioonijuht Svjatlana Tsihhanovskaja. 

Märulimiiilits ja teised julgeolekujõud kasutasid protestijate vastu šokigranaate, kummikuule ja pisargaasi. Mitmes paigas puhkes paanika. 

Tsihhanovskaja nõunik Franak Viacorka kirjutas Twitteris, et miilitsa jõukasutus meenutas meeleavalduste alguspäevi. 

"Oleme täna näinud brutaalseid stseene, mis on võrreldavad 9.-11. augusti aegadega. Lukašenko politsei on kaotanud igasugused inimlikkuse riismed," lisas ta.

Inimõigusorganisatsiooni Viasna andmeil on kinni peetud üle 110 inimese ning hulk inimesi on saanud kannatada. 

Möödakäijate filmitud ja sotsiaalmeedias levitatud videotelt on näha bussikolonni julgeolekujõududega kesklinna poole liikumas. 

Tosinkond Minski metroojaama olid suletud, et takistada meeleavaldajate kogunemist. Piiratud oli ka ligipääs internetile. 

Leedus eksiilis elav Tsihhanovskaja esitas sel kuul Lukašenkole ultimaatumi, milles andis talle kaks nädalat tagasiastumiseks, vägivalla lõpetamiseks ja poliitvangide vabastamiseks, hoiatades vastasel juhul esmaspäeval algava üldstreigiga. 

Paljud meeleavaldajad skandeerisid linna tänavaid mööda marssides "streik!", kohaliku meedia andmeil oli protestijaid üle 100 000. 

38-aastane Tsihhanovskaja, põgenes Valgevenest pärast arvatavat võitu.9. augusti presidendivalimistel. 66-aastane Lukašenko seevastu kuulutas hoopis ennast võitjaks ning lasi end salaja kuuendaks ametiajaks riigipeaks vannutada. 

Lääneriigid ja opositsioon ei ole tema võitu tunnistanud. 

Reedel Kopenhaagenit külastanud ja Taani välisministri Jeppe Kofodiga kohtunud Tsihhanovskaja kutus niipea kui võimalik uus valimisi korraldama. Tema sõnul tuleb nende kuupäev otsustada veel sel aastal. 

Samas tunnistas ta, et ei ole selge, kui paljud valgevenelased vastavad üldstreigi üleskutsele, sest paljud kardavad valitsuse tagakiusamist ja töökoha koatamist riigiettevõtetes. 

"Ma tean, et paljud inimesed kardavad töökohti kaotada," lausus ta. "Meie streike ise ei korralda, inimesed ise peavad otsustama, kas nad on valmis või mitte." 

Poolas baseeruv Telegram-kanal Nexta, mis on aidanud mobiliseerida valimistejärgseid protestem ärgitas oma kaht miljonit järgijat kogunema Minski kesklinnas. 

"On aeg seaduste, arengu, õiglaste valimiste ja kõigi kodanikuõiguste naasmiseks Valgevenesse," kirjutas kohtu poolt ekstremistlikuks kuulutatud Nexta. "Rahvaultimaatumi viimane päev on möödunud."

Pärast algse protestilaine julma mahasurumist, mille käigus vahistati tuhandeid ja piinati kinnipidamiskohtades inimesi, hoiatasid võimud, et nad võivad protestide laialiajamiseks kasuatada ka lahingumoona. 

Kuid Lukašenko-vastased meeleavaldused üle kogu Valgevene pole vaibunud, tuues igal nädalavahetusel tänavaile kümneid tuhandeid inimesi. 

Laupäeval marssis läbi Minski taas sadu naisi.

Reedeks kavandatud valitsusmeelne kogunemine tühistati väidetavalt julgeolekukaalutlustel ja raskuste tõttu Lukašenko pooldajate transportimisel regioonidest. 

Euroopa Liit ja lääneriigid on kehtestanud Lukašenko liitlastele terve rea sanktsioone häältevõltsimise ja miilitsa vägivalla eest. 

Lukašenko on seekord suuresti toetunud Venemaale, mille president Vladimir Putin lubas talle poliitilise ebastabiilsuse haripunktis 1,5 miljardit dollarit abi ja pakkus oma julgeolekuteenistuste abi olukorra halvenemisel.

Euroopa Parlament otsustas neljapäeval anda inimõigustealase Sahharovi preemia Valgevene opositsiooniliikumisele. 

Allikas: AFP-STT-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: