Isamaa ei toeta Reformierakonna vihakõne eelnõu

Riigikogu juhatuse liikmed Helir-Valdor Seeder, Siim Kallas ja Henn Põlluaas.
Riigikogu juhatuse liikmed Helir-Valdor Seeder, Siim Kallas ja Henn Põlluaas. Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Erakonna Isamaa eestseisus otsustas, et partei ei toeta opositsioonilise Reformierakonna eelnõu, mis muudaks kriminaalseks ka reaalsete tagajärgeteta negatiivsed mõtteavaldused mõne inimgrupi suhtes.

"Reformierakonna katse vihakõne täiendavalt kriminaliseerida seab ohtu sõna- ja meediavabaduse. Isamaa usub, et vabas ühiskonnas ei lahendata lastetoa probleeme miilitsa ja kriminaalkoodeksiga. Demokraatlik ühiskond austab inimeste ja meedia õigust end vabalt väljendada," teatas partei esimees Helir-Valdor Seeder kolmapäeval.

"Katsed vihakõne täiendavalt kriminaliseerida on tsensuuri hiiliv kehtestamine. Inimeste ja meedia sõnavabadust ei tohi seada ideoloogilise surve alla. Hoiakuid ja väljendusviisi ei saa kujundada ainult seadusega. Reformierakonna poolt pakutud täiendavatest karistustest saaks ähvardamise vahend, mis annab võimaluse paljude põhimõtteliste arutelude summutamiseks. Riik ei saa öelda inimesele kuidas ja mida mõelda või öelda," lisas Isamaa esimees.

"Meelevaldne teistsuguste seisukohtade vaigistamine vähendab Eesti elanike isikuvabadusi ning suurendab pingeid ühiskonnas. Sõnavabadus vabas ühiskonnas on alusväärtus, mille eest tuleb seista nii sõnades kui tegudes," märkis Seeder. "Isamaa ei toeta läbi vihakõne kriminaliseerimise sõna- ja meediavabaduse piiramist, sest Eestis kehtivad regulatsioonid on piisavad."

Praegu on Eestis kriminaalkorras karistatav avalikult vihkamisele, vägivallale või diskrimineerimisele üles kutsumine seoses rahvuse, rassi, nahavärvi, soo, keele, päritolu, usutunnistuse, seksuaalse sättumuse, poliitiliste veendumuste või varalise või sotsiaalse seisundiga, kui sellega on põhjustatud oht isiku elule, tervisele või varale

Reformierakond käis möödunud nädalal välja eelnõu, millega muuhulgas oleks võimalik inimest kriminaalkorras karistada ka siis, kui avalikule sõnumile reaalseid tagajärgi ei järgneks. Näiteks üleskutse eest, et monarhistid tuleks giljotiinile saata, võiks Reformierakonna eelnõu kohaselt järgneda kriminaalkaristus.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: