Briti leiboristid peatasid Corbyni liikmesuse antisemitismi raporti järel

Jeremy Corbyn.
Jeremy Corbyn. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Hannah McKay

Briti opositsiooniline Tööpartei tunnistas neljapäeval, et neil on põhjust häbenemiseks, sest rikkusid endise liidri Jeremy Corbyni ametiajal erakonda antisemitismis süüdistavaid kaebusi menetledes võrdõiguslikkuse seadust, nagu leidis võrdõiguslikkuse ja inimõiguste komisjon (EHRC).

EHRC avastas juhtumeid, kus partei juhtkond eesotsas Corbyniga pisendas juutidest liikmete kaebuste tähtsust või jättis need sootuks tähelepanuta. Mõnikord astuti ka aktiivselt välja soositumate liitlaste kaitseks.

Ühena esimestest asjadest pärast Corbyni väljavahetamist aprillis palus leiboristide uus liider Keir Starmer juudi kogukonnalt vabandust ja lubas, et aktsepteerib EHRC kaheaastase uurimise tulemusi, millised need ka ei oleks.

"Seda raportit oli raske lugeda ja Tööparteil on põhjust häbi tunda," ütles Starmer neljapäeval ajakirjanikele ja vabandas taas juutidest parteikaaslaste ees, kes tundsid Corbyni ametiajal sundi erakonnast lahkuda.

"Ma luban teile, et ma astun samme. Tööpartei ei vea teid enam kunagi alt. Mitte kunagi ei jäta me enam antisemitismile reageerimata."

Starmer kordas, et partei aktsepteerib raportit täielikult.

Tööpartei haru Juudi Tööliikumise sõnul oli Corbyni ametiaeg erakonna eesotsas räpane ja häbiväärne peatükk selle ajaloos.

Corbyn ütles aga raporti süüdistustele vastates, et antisemitism oli talle täiesti vastumeelne ning tema meeskond alustas 2018. aastal muudatusi erakonna sees, et sellest nähtusest vabaneda.

Endine parteijuht ütles aga, et ei saa komisjoni kõigi väidetaga nõustuda.

"Juba üks antisemiit on liiga palju, aga meie vastased partei sees ja sellest väljas ning suur osa meediast on probleemi ulatust ka poliitilistel põhjustel dramaatiliselt üle paisutanud," ütles ta.

Starmeri sõnul oli tegemist kollektiivse juhtimisveaga. "Need, kes probleemi eitavad, on osa probleemist," ütles ta.

Hiljem tuli teade, et Tööpartei peatas Corbyni liikmesuse tema reaktsiooni tõttu EHRC raportile.

"Tema tänaste kommentaaride valguses ja kuna ta neid hiljem tagasi ei võtnud, peatab Tööpartei Jeremy Corbyni liikmesuse uurimise ajaks," teatas erakond.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: