Euroopa Liit süüdistab Amazoni ebaausas konkurentsis

Euroopa Komisjoni asepresident, konkurentsivolinik Margrethe Vestager teisipäeval Amazoni puudutavat otsust tutvustades.
Euroopa Komisjoni asepresident, konkurentsivolinik Margrethe Vestager teisipäeval Amazoni puudutavat otsust tutvustades. Autor/allikas: SCANPIX / AP

Euroopa Komisjon esitas teisipäeval USA veebikaubanduse ettevõttele Amazon süüdistuse ebaausas konkurentsis ning alustas teist uurimist firma äritavade suhtes.

Euroopa Liidu konkurentsireeglite järgimise eest vastutav Komisjon käivitas eelmise aasta juulis uurimise, milles vaatles Amazoni kahetist rolli - see pakub üheaegselt müüjatele platvormi veebimüügiks ning samal ajal konkureerib müüjana ise samas keskkonnas teiste müüjatega. Uurimine algatati pärast teiste ettevõtete kaebusi Amazoni käitumise üle, edastas Komisjoni pressiteenistus.

Lisaks alustati nüüd Amazoni suhtes uurimist ka tema kauplemisskeemi osas, kus ta kasutab enda valduses olevaid, teiste müüjatega seotud tundlikke kliendiandmeid oma müügi edendamiseks.

"Me peame tagama, et kahetise rolliga ning suure turujõuga platvormid nagu Amazon ei kahjustaks konkurentsi," ütles Euroopa Komisjoni konkurentsivolinik Margrethe Vestager. "Kolmandate osapoolte tegevuse andmeid ei tohiks Amazon kasutada enda huvides kui ta tegutseb nende samade müüjate konkurendina. Samuti peavad olema ausad konkurentsitingimused Amazoni platvormil müümisel," lisas Vestager.

Teine uurimine algatati Amazoni käitumise suhtes, kus ta võib eelistada neid müüjaid, mis kasutavad Amazoni logistika ja kohaletoimetamise teenuseid.

Amazon teatas, et ei nõustu Euroopa Liidu hinnanguga ning kavatseb selle kohtus vaidlustada. Kohtu otsust võiks oodata järgmisel aastal.

Amazoni müük on seoses koroonapandeemia ajal kehtestatud liikumispiirangute ja karantiinireeglitega märgatavalt kasvanud.

Euroopa Komisjon on Vestageri algatusel astunud jõuliselt vastu ka teise USA veebigigandi, Google'it omava Alphabeti vastu, kehtestades sellele suured trahvid.

USA suurfirmade tegevuse piiramine on oma mõju avaldanud ka Ameerika Ühendriikides, kus president Donald Trumpi administratsioon esitas oktoobris ajaloolise monopolisüüdistuse Google'ile.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: