Eurovoliniku büroo: Vestager ei ole seotud Taani spiooniskandaaliga

{{1622530500000 | amCalendar}}
Foto: Scanpix

Eurovoliniku Margrethe Vestageri büroo teatel ei olnud Vestager Taani asepeaministri ametis kursis luureteenistuse aruannete ja tegevustega.

"Ta ei jälginud ühtegi luureteenistust," ütles Vestageri kommunikatsiooninõunik.

Vestageri büroo avaldus järgnes paljastustele, et Taani tegi USA riikliku julgeoleku agentuuriga (NSA) koostööd. 

Euroopa Komisjon teatas esmaspäeval, et ei saa kommenteerida Vestageri varasemaid rolle Taani valitsuses. 

"Komisjonil pole palju kommenteerida. Riikliku luureteenistuse küsimused kuuluvad liikmesriikide pädevusse," ütles Euroopa Komisjoni pressiesindaja.

Vestager on Euroopa Komisjoni asepresident. Ta vastutab digitaalvaldkonna eest. 

Varasemalt töötas Vestager Taanis mitmetes ministriametites. Vestager oli ka aastatel 2011-2014 Taani asepeaminister. USA väidetavalt  luuras taanlaste abiga liitlaste järele just aastatel 2012-2014. 

Taani luureteenistuse üle teostab järelevalvet kaitse- ja justiitsministeerium. 

Prantsusmaa president Emmanuel Macron ja Saksamaa kantsler Angela Merkel ütlesid esmaspäeval, et nad eeldavad, et USA ja Taani valitsused selgitavad luuramise väiteid. 

"See ei ole aktsepteeritav liitlaste vahel," ütles Macron. "Eriti pole vastuvõetav, kui luuravad ka Euroopa partnerid. Ma muretsen suhete ja usalduse pärast, mis eurooplasi ja ameeriklasi ühendavad, ja seepärast kavatseme teha kõik meie ühise julgeoleku huvides. Omavaheliseks kahtlustamiseks ruumi olla ei tohi.
Seepärast me nõuamegi täielikku selgust. Palusime oma Taani ja USA partneritelt kogu infot nende paljastuste ja sündmuste kohta. Me ootame neid vastuseid," kõneles Macron.

Merkel nõustus Macroniga. "Saan vaid Emmanuel Macroni sõnu korrata," ütles Merkel. 

Mitmed meediakanalid edastasid pühapäeval, et USA luuras aastatel 2012-2014 taanlaste abiga mitmete Euroopa poliitikute järele. Nende seas olid Saksamaa, Prantsusmaa ja Norra juhid. USA president oli sel ajal Barack Obama, asepresident praegune president Joe Biden.

Meedia andmetel luuras USA poliitikute järele Taani sõjaväe luureteenistuse FE abiga. Teiste seas olid sihtmärkide hulgas Saksamaa liidukantsler Angela Merkel ja endine välisminister Frank-Walter Steinmeier.

Rootsi SVT avaldas informatsiooni koos Saksa, Norra, Taani ja Prantsusmaa meediakanalitega ja see põhineb üheksal erineval allikal, kel oli kõigil ligipääs FE salajastele andmetele.

 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: