Läti põhiseaduskohus lubas ka samasoolistele paaridele vanemapuhkust ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Samasoolistest paar lapsega.
Samasoolistest paar lapsega. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

Läti põhiseaduskohus otsustas, et kui samasooliste paaride peredes sünnib laps, siis sellisel paaril on samad õigused vanemapuhkusele nagu on heteropaaridel.

Kohtu otsuse aluseks oli lapse sünnitanud naise avaldus, kelle naissoost partner ei saanud kümnepäevast puhkust, mida aga tööseadus näeb ette heteropaaride korral lapse isale. Pöörduja leidis, et see on vastuolus lapse huvidega, kuna ei võimalda pakkuda emotsionaalset ega füüsilist tuge partnerile ega lapsele.

Avalduse teinud naine leidis, et tööseaduse vastav osa läheb vastuollu Läti põhiseaduse paragrahviga 110, mis kohustab riiki kaitsma kõiki perekondi. Sama leidis ka kohus, mis märkis oma 1. novembri otsuses, et põhiseadus sätestab riigi kohustuse kaitsta ka samasooliste perekondi, vahendas Läti ringhääling neljapäeval.

Põhiseaduskohus rõhutas, et lapsi puudutavates õiguslikes suhetes tuleb esikohale seada lapse huvid ning seepärast tuleb püüda kõigiti tagada lapsele kasvamiseks perekondlik keskkond.

Lisaks märkis kohus, et kuna põhiseadus nõuab kõigi perede kaitsmist, siis tuleks erinevate seaduste perekondi puudutavaid osi laiendada ka samasoolistele paaridele.

Samas rõhutas põhiseaduskohus, et samasoolistele paaridele nii avanevad võimalused ei tähenda, et sellega oleks Lätis ka reguleeritud samasooliste kooselu.

Läti parlament lükkas alles oktoobri lõpus tagasi rahvaalgatuse korras saabunud ettepaneku seadustada samasooliste paaride kooselu.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: