Spolitis seostab Läti elanike vastuseisu kooseluseadusele Vene propagandaga

Politoloog Veiko Spolitise sõnul on Läti ja Venemaa suhted muutunud pragmaatilisemaks Postimees/Scanpix
Politoloog Veiko Spolitise sõnul on Läti ja Venemaa suhted muutunud pragmaatilisemaks Postimees/Scanpix

Läti seimi Ühtsuse fraktsiooni liikme Veiko Spolitise sõnul on kooseluseadus tekitanud Lätis palju paksu verd tänu Moskva-meelsete telekanalite kampaaniale.

Lätis ei ole kooseluseadust ning Läti seimi enamus hääletas neljapäeval kooseluseaduse vastuvõtmist taotleva rahvaalgatuse vastu. Petitsioon lükati tagasi aruteluta. Läti seimi liige Veiko Spolitis nimetas Vikerraadio saates Uudis+ otsust mõjutatuks Venemaa propagandast.

"Kooseluseadus on tekitanud Lätis paksu verd. Ratsionaalseid argumente ei kuulata. Piirdutakse infoga, mida on hulgaliselt pakkunud Moskva-meelsed TV-kanalid. See on ka põhjuseks, miks allkirjade kogumine vaevaliselt käis," ütles Spolitis.

Kulus ligi kolm aastat, et saada kokku 10 000 allkirja rahvaalgatusele kooseluseaduse vastuvõtmiseks portaalis manabalss.lv. Samas tunnistas Spolitis ka ise, et Läti ühiskonnas on kooseluseaduse pooldajaid vähem kui selle vastaseid.

"Kindlasti on see vähemus, kes toetab kooseluseadust. Kuna nõukogude ajal oli samasooliste kooselu, aga isegi olemasolu kriminaalselt karistatav, on see jätnud inertsi. Ja Moskva-meelsed kanalid võimendavad seda viha ja vaenu."

Spolitise sõnul võiks Läti kooseluseadus olla sarnane Eesti omale ehk et see ei reguleeriks ainult samasooliste, vaid ka erisooliste kooselu.

"Meil on rohkem kui 100 000 pere, kus elatakse koos nii, et see seadus neid puudutaks. Näiteks pensionärid, kes pole oma kooselu seadustanud ja kui üks neist sureb, tekivad pärandi küsimused. Kooseluseadust vastu võtmata ei saa neid probleeme lahendada. Läti on liiga väike riik, et jätta kedagi unarusse."

Spolitise sõnul toovad kooseluseaduse pooldajad Lätis eeskujuks just Eestit, aga mitte ainult kooseluseaduse vastuvõtmise, vaid ka näiteks Istanbuli konventsiooniga (naistevastase vägivalla ja perevägivalla ennetamise ja tõkestamise konventsioon).

"Katoliiklikest riikidest on selle vastu võtnud ka Poola ja Itaalia. Aga Moskva müra on Lätis tugev ja ka katoliku kirik liitus konventsiooni vastastega, mistõttu ei leia see ühiskonnas kandepinda."

Lätis toimuvad 6. oktoobril parlamendivalimised, mis avaldab Spolitise väitel mõju ka kooseluseaduse temaatikale.

"Aga keskne valimisteema see Lätis olema ei saa, sest koolireform ja majandusküsimused on inimestele olulisemad. Samas paari erakonna puhul saab see kindlasti olema oluline teema ka kampaanias."

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: