Venemaa koroonasurmasid võib olla ametlikust mitu korda rohkem

Koroonahaigete ravi Venemaal Ulan-Ude haiglas.
Koroonahaigete ravi Venemaal Ulan-Ude haiglas. Autor/allikas: SCANPIX / AP

Kui Venemaa võimude ametlike andmete kohaselt on koroonaviiruse tõttu riigis praeguseks surnud 36 500 inimest, siis viimase seitsme kuu üldine surmade statistika lubab arvata, et tegelikult on COVID-19 tõttu surnud mitu korda rohkem inimesi.

Vene sõltumatu väljaande Mediazona ajakirjanikud kogusid kokku Venemaa statistikaameti ning perekonnaseisuametite andmed ning nendest selgus, et tänavu on koroonapandeemia algusest saadik - aprillist oktoobrini - riigis surnud 120 000 inimest rohkem kui tavaliselt. Mediazona võrdles tänavusi andmeid viie eelneva aasta surmade statistikaga. Täiendavaid surmasid lisandus keskmiselt 18 protsenti.

Demograaf Aleksei Rakša selgitas väljaandele, et mitte kõik lisandunud surmad ei ole koroonasurmad, kuid need võivad olla pandeemiaga seotud. Kuna kiirabi on koroonapatsientidega hõivatud, siis mõnel juhul võib jääda abi hiljaks ka näiteks infarkti või mõne muu raskelt haigestunu abistamisel. Samuti lükkuvad koroonaviiruse tõttu edasi plaanilised raviprotseduurid, mis samuti võivad suremust tõsta.

"Põhjused võivad olla erinevad, aga arenenud riikide kogemuste põhjal võib öelda, et COVID-19 osakaal on keskmisest suurema surmade arvu juures 55 - 100 protsenti, keskmiselt 80 protsenti," ütles Rakša.

Samas erineb Venemaa regioonides see, kui suur osa lisandunud surmadest tunnistatakse koroonaviirusest tingituks. Nii pannakse Moskvas, Peterburis, Moskva oblastis, Komis ja Magadanis praktiliselt kõik lisandunud surmad koroonaviiruse süüks, mõnes teises piirkonnas - Leningradi oblastis, Tšetšeenias, Tatarstanist, Baškiirias - aga ei põhjendata kuidagi lisandunud surmasid, tõdes Mediazona.

Rakša seletas seda erinevates regioonides valitseva üldise statistika ja aruandluse esitamise tavadega.

Ülevaatest tuleb ka selgelt välja koroonaviiruse teise laine mõju: septembris kasvas lisandunud surmade arv märgatavalt - siis registreeriti 26 400 surma tavapärasest keskmisest rohkem.

Rakša ütles, et pandeemia üha kiirenevat levikut silmas pidades võib hinnata, et oktoobris suri Venemaal umbes 50 000 inimest rohkem kui tavapärastel aastatel.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Mediazona

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: