USA süüdistab Vene luuret koroona-teemaliste inforünnakute korraldamises

Arvutiklaviatuur.
Arvutiklaviatuur. Autor/allikas: SCANPIX

Vene luureagentuurid kasutavad ingliskeelseid veebisaite koroonaviiruse kohta valeinfo edastamiseks Ameerika Ühendriikides, et selle kaudu mõjutada novembris peetavaid presidendivalimisi, ütlesid informeeritud allikad uudisteagentuurile Associated Press (АР).

Maist kuni juuli alguseni avaldasid Venemaalt koordineeritavad infosaidid umbes 150 koroonaviirusega toimetulekut puudutavat artiklit, mis näitavad Venemaa tegevust positiivses, USA reaktsioone aga negatiivses valguses

USA ja teiste lääneriikide auditooriumile suunatud infokampaaniate eest vastutavad kaks Vene sõjaväeluures GRU endist kõrget töötajat, ütlesid Ühendriikide valitsusametnikud. Sellekohane info oli varasemalt salastatud, kui USA ametnike sõnul muudeti selle ligipääsupiiranguid nõrgemaks, et võimaldada sellekohast avalikku diskussiooni ning tuua välja konkreetsed veebisaidid.

Vene eriteenistuste ruuporitena nimetatakse USA analüüsis netilehekülgi InfoRos.ru, Infobrics.org and OneWorld.press, edastas AP. USA julgeolekuasutuste kindlaks tehtud kaks endist GRU töötajat, kes infokampaaniaid juhivad on Deniss Tjurin ja Aleksandr Starunski. Mõlemad töötasid varasemalt GRU psühholoogilise luure üksuses ning on säilitanud asutusega siiani tugevad sidemed. 

AP sõnul on Vene luureagentuuride desinformatsioonikampaaniate paljastamine oluline arvestades 3. novembri presidendivalimisi ning hoidmaks ära olukorda, mis oli 2016. aasta presidendivalimiste kampaania ajal, kui Venemaa korraldas sotsiaalmeedias infokampaania Ameerika ühiskonna lõhestamiseks ning Donald Trumpi toetamiseks Hillary Clintoni vastu.

USA anonüümsed valitsusametnikud selgitasid, et Venemaa esitleb oma seisukohti keeruliselt ja salakavalalt, mida võib sageli võrrelda rahapesuga. Heas inglise keeles kirjutatud artiklid, mis toetavad Moskva narratiive on peidetud muudest allikatest pärinevate lugude vahele, et varjata nende allikat ja anda edastatavale infole suuremat usaldusväärsust.

Vene mõjutustegevuse muudab praegu eriti viljakaks, et lisaks presidendivalimiste eelsele ajale räsivad USA-d rassirtahutused ning koroonakriis, tõdes AP.

InfoRos-i ja OneWorld-i sidemeid Venemaa mõjutustegevusega on esile toonud ka Euroopa Liidu desinformatsiooniga võitlemise rakkerühm.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: AP

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: