Riigisekretär kutsub kokku komisjoni Porto Franco laenu uurimiseks

{{1610616240000 | amCalendar}}
Porto Franco pooleli olev ehitus.
Porto Franco pooleli olev ehitus. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Valitsus tegi neljapäeval toimunud istungil riigisekretärile ülesandeks moodustada uurimiskomisjon Porto Francole laenu andmise asjaolude selgitamiseks.

Riigisekretär peab uurimiskomisjoni moodustamise ette valmistama järgmise nädala neljapäevaks.

Valitsus otsustas suvel toetada Porto Franco arendust ja anda Porto Francole läbi KredExi meetme 39,4 miljoni eurose käibekapitali laenuga. Praeguseks on KredEx sellest välja maksnud pool. Laen anti tähtajaga kuni kuus aastat, intressiks 12 kuu Euribor pluss kaks protsenti aastas.

Nüüdseks on KredEx ka asunud otsima viise, kuidas leping Porto Francoga katkestada, kuidas 20 miljonit mitte välja maksta ja kuidas väljamakstud raha tagasi saada. Sihtasutus loodab lahendini jõuda lähiajal.

Praeguses olukorras on enam kui tõenäoline, et arendus tähtajaks ei valmi.

KredExi kommunikatsioonijuhi Joonase Kerge sõnul alustas KredEx juba teisipäeval lepingu õigusliku analüüsiga, selgitamaks välja lepingupartnerite õigusi ja kohustusi.

"Vastavalt otsustatakse ka konkreetsed järgmised sammud maksete peatamise ja lepingu ülesütlemise osas," lisas ta.

Kerge sõnul tegi laenuotsuse valitsus ning KredEx hindas vaid Porto Franco äriprojekti finantsilist poolt ja finantsilist jätkusuutlikkust. Seejuures tõi KredEx välja ka võimaliku mainekahju.

"Eraldi sellest juhtisime tähelepanu, et laenu andmine kui riiklikult olulise projektina on Porto Franco puhul küsitav, KredExi finantskomitee seda ei toetanud, samuti ei toetanud laenu andmist sellistel tingimustel tollane KredExi juhatus," lisas ta.

Riigiprokuratuur esitas teisipäeval Porto Francoga seotud kriminaalasjas kahtlustuse viiele inimesele ja Keskerakonnale. Nende viie inimese seas on Keskerakonna peasekretär Mihhail Korb, rahandusministri nõunik Kersti Kracht ja ärimees Hillar Teder. Kracht ja Teder võeti neljapäeval ka vahi alla.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: