Valitsus lõpetab lepingu Freeh advokaadibürooga

Louis Freeh riigikogus
Louis Freeh riigikogus Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Valitsuskabinet otsustas neljapäeval, et kolme miljoni euro suurune õigusnõustamise leping Freeh Sporkin & Sullivan LLP´ga lõpetatakse. USA-s peaks lähikuudel ametisse astuma Eesti justiitsatašee.

Valitsuskabineti otsusel lõpetatud õigusabi lepingu maksimaalne kogumaht oli kolm miljonit eurot. Tänaseks päevaks on riik advokaadibüroole tasunud 581 500 eurot. Lepingu lõpetamisel vabanevad rahalised vahendid suunatakse muudeks rahapesuvastase võitlusega seotud tegevusteks, teatas rahandusministeerium.

Toonane rahandusminister Martin Helme sõlmis mullu aprillis kokkuleppe Ameerika Ühendriikide advokaadibüroo Freeh Sporkin & Sullivan LLP-ga Eesti riigile õigusteenuse osutamiseks rahvusvahelistes rahapesuga seotud uurimistes. Leping oli sõlmitud kaheks aastaks. Sõlmitud lepingu pärast esitasid opositsioonierakonnad mullu septembris Helmele umbusaldusavalduse, mille riigikogu hääletas maha.

Eesti saadab lähikuudel USA-sse justiitsatašee, kelle üks olulisemaid ülesandeid on esindada ja kaitsta Eesti riigi huve suurtes rahapesuuurimistes, et võimalusel ka tulevikus trahvide jagamisest osa saada.

Neljapäevasel valitsuskabineti nõupidamisel arutati, kuidas rahvusvahelistes rahapesu uurimistes kaitsta parimal moel Eesti riigi huve. Kuna tegu on eelkõige uurimismenetluste ja õigusabialase koostööga, otsustas valitsus anda juhtohjad Eesti esindamisele nendes uurimistes justiitsministeeriumile ja riigiprokuratuurile.

Rahandusminister Keit Pentus-Rosimannuse sõnul kinnitasid Eesti uurimis- ja järelevalveasutused, et neil on oma USA partneritega head ning tihedad otsekontaktid ja aktiivne koostöö rahapesuuurimiste raames toimub ladusalt ning otsesuhtlusena.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: