Reformierakond andis üle Martin Helme umbusaldusavalduse

Reformierakond andis üle umbusaldusavalduse Martin Helmele.
Reformierakond andis üle umbusaldusavalduse Martin Helmele. Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Reformierakond andis kolmapäevasel riigikogu istungil sisse rahandusminister Martin Helme (EKRE) umbusaldusavalduse, millega ühines ka Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsioon. Avaldusel on 45 opositsiooni liikme allkirjad. ERR avaldab avalduse teksti täismahus.

Valitsus taotles rahandusministri umbusaldusavalduse arutamist riigikogu tänasel istungil esimesel võimalusel.

Riigikogu ees vastab praegu saadikute küsimustele rahandusminister Martin Helme.

Umbusaldus rahandusminister Martin Helmele 

Rahandusminister Martin Helme on valetades ja salates, Riigikogu, presidenti ja põhiseaduslikke institutsioone halvustades ning ühiskonna eri gruppe solvates tekitanud teadlikult ja süsteemselt kahju Eesti riigile ja kaotanud usalduse Eesti vabariigi ministrina. 

Lepingu sõlmimine Freeh, Sporkin  & Sullivan LLP-ga (FSS) on vaid üks põhjus, miks Martin Helme ei vääri Eesti valitsuse ministrikohta – tema eksimuste loetelu on palju pikem. 

1. Martin Helme on ministrina sõlminud 3 miljoni euro suuruse lepingu ausat, avatud ja läbipaistvat hankemenetlust eirates. Kolme büroo konkursiga on eksitatud Riigikogu, valitsust ja avalikkust. Rahandusminister on kasutanud vahendajat Louis Freeh'ga kontakti loomiseks 2019.a. suvel ning kohtunud Louis Freeh'ga sama aasta detsembris – palju varem kui valitsuse 2020.a. märtsis antud volitus õigusnõustaja leidmiseks konkursi korraldamiseks. Minister kannab vastutust FSS-ga lepingu sõlmimise eest, millele eelnenud hankeprotsess on olnud läbipaistmatu ning võitja oli teada juba eelnevalt. 

2. Minister on eiranud Välisministeeriumi põhjalikku taustauuringu soovitust mitte alustada läbirääkimisi lepingu sõlmimiseks FSS-ga. Ministeeriumite koostöö asemel on ta tegutsenud ise ja oma poliitiliste nõunikega. Selline käitumine ei ole demokraatliku ja avatud riigivalitsemise osa. 

3. Martin Helme valetas 16. septembril Riigikogu infotunnis väites, et ta ei ole keeldunud erikomisjonide istungil osalemast. Rahandusminister on eiranud korruptsioonivastase erikomisjoni kutset viiel korral. 

4. Minister Martin Helme on seadnud kahtluse alla kaitseväe juhataja pädevuse ning sekkunud riigikaitse planeerimisse eirates kaitseministrit ja pikaajalist kaitseplaneerimist. Rahandusministril on oma eelistus, keda kaitsehangetes partneriks valida. Minister on valetanud väites, et kaitse-eelarve jääb iga-aastaselt kasutamata või et raamlepingud võimaldavad täiendavaid oste. Selline käitumine kujutab üheselt ohtu Eesti julgeolekule. 

5. Rahandusminister Martin Helme on seadnud nimeliselt põlu alla ajakirjanikke ja keeldunud intervjuudest valitsuse pressikonverentsile akrediteeritud meediakanalile. Selline käitumine ei sobi kokku avatud valitsemise kultuuriga. 

6. Minister Martin Helme on alavääristanud põllumehi, takistades seadusliku tööjõu palkamist, heites põllumeestele ette, et nende ärimudel on vale, osundades, et "tema põllumeeste pärast pisarat ei vala" ning ähvardades neid tema haldusalasse kuuluva Maksu- ja Tolliameti kontrolliga. Samamoodi solvab Martin Helme järjepanu erinevaid ühiskonnagruppe. 

7. Rahandusminister on nimetanud Riigikogu erikomisjone kirbutsirkuseks ja oma käitumise ning sõnakasutusega halvustanud Riigikogu. Suhtumine Riigikogusse väljendab ühtlasi ministri suhtumist Eesti kodanikkesse ja põhiseaduslikku korda. 

Minister Martin Helme ütlemised ja teod näitavad, et omade eelistamine ja läbipaistva riigijuhtimise eiramine on tema jaoks tava- ja loomupärane. Teenel ja vastuteenel rajanev juhtimine ei ole Eestis lubatav ega seaduspärane. 

"On mõned patud, mida poliitikutele andeks ei anta ja üks neist on valetamine", on öelnud Martin Helme. 

Oleme seisukohal, et Martin Helme ei saa jätkata ministrina, sest ta on kahjustanud tugevalt Eesti huve – avaldame rahandusministrile umbusaldust. 

EKRE: Rahandusministri umbusaldajad on huvitatud rahapesu uurimise lõpetamisest

Rahandusminister Martin Helme vastu umbusaldusavalduse esitanud opositsioonisaadikute tegelik eesmärk on lõpetada suuremahulise rahapesu uurimine, leiab Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) Riigikogu fraktsioon.

EKRE fraktsiooni saadiku Urmas Reitelmanni sõnul võib Martin Helmele umbusalduse avaldamine tunduda tavalise poliitilise mudamaadlusena, kuid on siiski midagi enamat.

"Juba viimased pool aastat on Reformierakonna-nimeline grupeering üritanud takistada Eesti valitsusel uurimast maailma ühe suurima rahapesu asjaolusid. Me kõik teame, et sadadesse miljarditesse eurodesse ulatuva rahapesu järelevalve eest oli vastutav toonane Reformierakonna rahandusminister Jürgen Ligi," ütles Reitelmann.

"Reformierakonnal ja rahapesuministril on tõenäoliselt hirm, et uurimine võib paljastada nende võimaliku osaluse või kuritegeliku hoolimatuse valguskartvates rahapesuskeemides. Neil on hirm, et antud uurimine ei jää viimaseks ja lõpuks suudetakse päevavalgele tirida ka 10 miljoni dollari, VEB fondi ja R-hoolduse, Autorollo ja kilekottidega parteikassasse raha tassimise asjaolud. Reformierakonnal on hirm, et kui nad liiga kauaks võimult eemale jäävad, kaotavad nad kaasosalistest toetajad, kes ootavad poliitilisi vastuteeneid," lausus Reitelmann.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: