Otse kell 10: riigikogu arutab kliimaneutraalsuse saavutamist

Riigikogus on neljapäeval keskkonnakomisjoni algatatud olulise tähtsusega riikliku küsimuse "Kliimaneutraalne Eesti aastaks 2035?" arutelu. Kell 10 algavat arutelu saab otsepildis jälgida portaalis ERR.ee ja telekanalis ETV2.

Ettekanded teevad Eesti Rohelise liikumise juhatuse liige ja huvikaitse ekspert Madis Vasser, keskkonnakomisjoni esimees Yoko Alender (Reformierakond), keskkonnaminister Tõnis Mölder (Keskerakond) ning Cambridge'i Ülikooli kliimamuutuste majanduse vanemteadur ja ÜRO kliimamuutuste raamkonventsiooni teadus- ja tehnoloogianõukogu aseesimees Annela Anger-Kraavi.

Alender ütles, et tõuke arutelule andis Eesti Rohelise Liikumise, Eestimaa Looduse Fondi ja Keskkonnaõiguse Keskuse algatatud kollektiivne pöördumine, milles soovitakse kiiret tegutsemist kliimamuutuse pidurdamiseks.

"Kliimaneutraalsusele majandusmudelile ei ole alternatiivi. Meil on üks planeet, kõik meie ressursid on siin, peame õppima nendega kestlikumalt ümber käima," ütles Alender.

Ta toonitas, et kliimaneutraalsuse saavutamiseks on vaja panna paika konkreetne tegevuskava - seda võiks teha laiapindselt: otsustajatest, teadlastest ja ettevõtjatest koosnevas kliimakogus. Samuti tuleb Alenderi hinnangul uuendada kliimapoliitika põhialuseid ja energiamajanduse arengukava.

Keskkonnakomisjoni aseesimehe Andres Metsoja sõnul mõjutab kliimaneutraalsuse teema tugevasti energeetikasektorit.

"Vaja on tagada põlevkivisektori üleminek süsinikumahukalt elektritootmiselt energiaefektiivsele õlitootmisele ning soojuse- ja elektrienergia tõhus koostootmine. Vaja on taastuvenergia suuremat kasutamist, tuuleparkide rajamist, soojamajanduse ümberkorraldamist ja rakendada veel rida teisi abinõusid," ütles Metsoja.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: