Õiguskomisjon saatis rahunemispeatuse eelnõu teisele lugemisele

Politsei katsetas rahunemispeatust juba paari aasta eest.
Politsei katsetas rahunemispeatust juba paari aasta eest. Autor/allikas: ERR

Riigikogu õiguskomisjon saatis teisele lugemisele rahunemispeatuse eelnõu.

Õiguskomisjon arutas teisipäevasel istungil komisjoni algatatud eelnõu, mille järgi saab piirkiirust ületanule kohaldada rahalise trahvi asemel rahunemispeatust. See annaks politseile võimaluse suunata kiiruseületaja 45 minutiks tee äärde sõidu jätkamist ootama.

Komisjoni esimees Jaanus Karilaid ütles, et eelnõu kannab üllast eesmärki – mõjutada kiiruseületajat õigesti käituma ja leida selleks uusi viise. "Erinevatele inimestele mõjuvad erinevad meetmed, mistõttu ei anna trahvi määramine kiiruspiirangu ületajatele alati soovitud tulemust," nentis Karilaid. "Eelnõu annab politseile võimaluse hinnata, mis aitaks konkreetse rikkuja liikluskäitumist enam parandada ja kiiruspiirangute edaspidist eiramist vältida."

Komisjon otsustas teha eelnõusse kaks muudatust, millest üks puudutab kaebeõigust. "Kui inimene on rahunemispeatuses talle määratud aja ära seisnud, kuid soovib otsuse siiski edasi kaevata, saab ta 15 päeva jooksul pöörduda politsei poole ja paluda tõendite vormistamist. Seejärel saab ta 15 päeva jooksul pöörduda kaebusega maakohtusse," selgitas Karilaid.

Teise muudatuse järgi saadetakse rahunemispeatusest liiga vara lahkunule teade, et mõjutusmeetme täitmata jätmise tõttu tuleb tal tasuda trahv. Trahvisumma määratakse kiiruseületajale kinnipidamisel.

45-minuti pikkuse rahunemispeatuse saavad eelnõu järgi trahvi maksmise asemel valida need kiiruseületajad, kes ei ületanud lubatud piirkiirust rohkem kui 20 kilomeetrit tunnis.

Komisjoni algatatud väärteomenetluse seadustiku ja liiklusseaduse muutmise seaduse eelnõu (216 SE) on riigikogu täiskogu istungil teisel lugemisel 12. mail.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: