Mais olid hinnad aastatagusega võrreldes 3,6 protsenti kõrgemad

Statistikaameti andmetel tõusis tarbijahinnaindeks mais võrreldes aprilliga 0,9 protsenti ning võrreldes eelmise aasta maiga 3,6 protsenti. Enim mõjutas mais hindu mootorikütuse kallinemine.

Võrreldes mulluse maiga olid kaubad 2,9 protsenti ja teenused 4,4 protsenti kallimad.

Statistikaameti juhtivanalüütik Viktoria Trasanov ütles, et eelmise aasta maiga võrreldes oli tarbijahinnaindeksi suurimaks mõjutajaks mootorikütuse hinnatõus.

"Nii bensiin kui ka diislikütus olid 20,2 protsenti kallimad. Seejuures on oluline teada, et aastases võrdluses kaotas oma mõju eelmise aasta mais toimunud mitme aktsiisimäära langetamine," lisas Trasanov.

Suurem mõju indeksi muutusele oli veel kodudesse jõudnud elektri 24,6-protsendisel kallinemisel. Toidukaupadest tõusid möödunud aasta maiga võrreldes enim värske kala (25,2 protsenti), värske köögivilja (16,1 protsenti), muude jahusegude (11,5 protsenti) ja väikelastetoidu hinnad (10,2 protsenti) ning langes kartuli hind (21,6 protsenti).

Haridus- ja lasteasutuste indeksi tõus oli tingitud sellest, et lõppesid lasteaia kohatasu soodustused, mida kohalikud omavalitsused koroonaviiruse leviku tõttu olid pakkunud.

Tarbijahinnaindeksi muutus võrreldes eelmise aasta sama kuuga oli viimati suurem kui 3,6 protsenti 2018. aasta oktoobris, mil see oli 4,4 protsenti.

Aprilliga võrreldes mõjutas tarbijahinnaindeksit enim koroonaviiruse tõttu suletud olnud või piiratud tingimustes toiminud kaupluste taasavamine ning sooduspakkumiste lõppemine. Rõivad kallinesid 4,1 protsenti, jalatsid 4,9 protsenti, remondimaterjalid 5,3 protsenti ja mööbel 3,9 protsenti.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: