Valitsus toetas kolmandaist riikidest tulevailt välismaalastelt testi nõudmist

{{1625132280000 | amCalendar}}
Foto: Rene Kundla/ERR

Valitsus otsustas, et kolmandatest riikidest Eestisse saabuvad välismaalased peavad esitama negatiivse koroonatesti või vaktsineerimistõendi, seejuures sobib ka näiteks Sputniku vaktsiini tõend. Justiitsministeerium tutvustas neljapäeval valitsusele õiguslikku analüüsi, milles leiti, et selliste nõuete esitamine on lubatud.

Valitsuse otsuse kohaselt pääsevad välismaalased Euroopa Liidu välistest kõrge nakkusriskiga riikidest Eestisse üksnes juhul, kui nad teevad enne Eestisse saabumist koroonaviiruse testi ja selle tulemus on negatiivne.

"Praegu on inimesel võimalik end kas testida või jääda eneseisolatsiooni kümneks päevaks - testimisvõimalusega oleks see olnud leebem ja lühem kahe testi puhul - või siis vaktsineerimistõendi alusel vabalt liikuda. Nüüd on eesmärk, et ilma negatiivse testita või vaktsineerimistõendita üldse riiki siseneda ei saaks," selgitas tervise- ja tööminister Tanel Kiik ERR-ile.

Kehtima jäävad senised erandid, kellele Eestisse saabumisel isolatsioonis viibimise või testi tegemise kohustust ei rakendata. Nendeks on näiteks diplomaadid ja rahvusvaheliste kaubavedude autojuhid. Eesti elanikele on riiki saabumisele eelneva testi tegemine soovitatav, kuid mitte kohustuslik.

"Justiitsministeeriumi vedamisel tehakse vajalik muudatus valitsuse korralduses, mis muudaks mõnevõrra rangemaks riiki sisenemise kõrgema nakkusriskiga riikidest saabujatele. See tähendab, et kui praegu võivad väga erinevate tõendite alusel või muul viisil riiki sisenejad võrdlemisi kergesti riigipiiri ületada, siis edaspidi peab vaktsineerimise tõend või muu usaldusmeede olema selgemini kontrollitav, usaldusväärsem. Ja kui kohapeal tekib kahtlus, kas tegemist on korrektse tõendiga, sellisel juhul on ainus alternatiiv inimesele ennast piiri peal testida või esitada muul viisil negatiivne testitõend enne, kui tal lastakse üle riigipiiri tulla," rääkis Kiik.

Ministri sõnul tunnustab Eesti piiril ka sellise vaktsiiniga läbitud kuuri, mis ei ole praegu Euroopa Liidus heaks kiidetud. 

"Praeguse seisuga tõesti Eesti aktsepteerib erinevaid vaktsiine, nii neid, mis on saanud Euroopa Liidus, Ameerika Ühendriikides müügiloa kui ka laiemalt," ütles ta.

"Aga oluline on just see, et riigipiiri ületamisel peab olema PPA-l võimalus veenduda, et vaktsineerimistõend on usaldusväärne. Kõige kindlam ja usaldusväärsem on loomulikult kasutada Euroopa Liidu Covid-i tõendeid, on nad vaktsineerimise, läbipõdemise või negatiivse testi kohta. Kui on tegemist mingi muu tõendiga, siis see peab olema väga turvaline, selgelt arusaadav, et tegemist on korrektse paberiga. Kui tekib mingi kahtlus, siis sellisel juhul tulebki rakendada kohapeal testimist, et veenduda selles, et riiki sisenevad välismaalased on nakkusohutud," selgitas Kiik.

Muudatused lisanduvad praegusele korrale, mille kohaselt peab kõrge nakkusriskiga riigist Eestisse saabuv inimene, kes pole vaktsineeritud ega koroonat läbi põdenud, jääma kümneks päevaks eneseisolatsiooni. Isolatsiooniaega on võimalik lühendada kahe negatiivse PCR-testiga, millest esimese saab teha kuni 72 tundi enne Eestisse jõudmist või kohe selle järel ning teise mitte varem kui kuuendal päeval pärast esimest testi.

Lisaks leppis valitsus neljapäeval kokku, et kõrge nakkusohuga riikidest Eestisse saabumisel aktsepteeritakse PCR-testi kõrval ka antigeeni kiirtesti. Kui esmase kiirtesti tulemus on negatiivne, tuleb isolatsiooniaja lühendamiseks teha kuuendal päeval PCR-test.

Tegemist on valitsuse kabinetinõupidamisel tehtud põhimõtteliste otsustega. Valitsuse korralduse muudatused valmistatakse ette ja kiidetakse heaks järgmisel nädalal.

Testi saab nõuda ka Eesti ja Venemaa vahel liikujailt

Peaminister Kaja Kallas ütles neljapäeva hommikul pressikonverentsil, et teiste hulgas võib negatiivset testi nõuda ka vaktsineerimata inimestelt, kes liiguvad Narva ja Ivangorodi vahel. Enne valitsuse õhtust otsust rääkis Kallas plaanist tunnustada piiril vaid Euroopa Liidu koroonatõendeid.

"Praeguse seisuga politsei- ja piirivalveamet Venemaa piiril käitub ka nii, nagu riigipiiri seadus võimaldab. Kui ei ole ette näidata Euroopa Liidu vaktsineerimistõendit, läbipõdemise tõendit või negatiivse testi tõendit, siis sellised inimesed saadetakse piirilt tagasi," rääkis Kallas.

"Saadetakse tagasi ka need inimesed, kes ei suuda esitada sellist tõendit, mida PPA peab asjakohaseks oma vaktsineerimise kohta," rääkis Kallas. "See on oluline, et väldiksime kolmanda laine saabumist. Mida me praegu teame, on see, et delta variant allub ka vaktsineerimisele."

Möödunud nädalal riiki sisse toodud nakatumisi oli kokku 49, millest enamik ehk 32 juhtu toodi sisse Venemaalt. Seetõttu keskendutakse just Venemaa piirile.

Eesti kodanikud ja elanikud peab riiki sisse laskma isegi siis, kui nende testitulemus on positiivne. Neile kehtib riiki sisenedes isolatsioonikohustus.

"Aga me ei saa takistada oma inimestel koju naasmast. Testimisel peab olema ka selge õigustatud eesmärk. Kui me ühelt poolt tahame, et inimesed vaktsineeriksid, siis me ei saa neile panna ka testimiskohustust, sest see demotiveerib vaktsineerimist, kui pean siiski maksma testimise eest," sõnas Kallas.

Justiitsminister Maris Lauri sõnul on juriidilise analüüsi järgi Eesti õiguslik võimalus Venemaa piiril välismaalt saabujatelt negatiivset testi nõuda.

"Miks oli vaja seda põhjalikult analüüsida, on see, et tuleb vaadata põhiseaduses mitmete paragrahvide vabaduste ja õiguste koostoimet. Näiteks mis puudutavad liikumisvabadust, seda, et Eesti kodanikel on alati õigus tulla Eesti Vabariiki sisse," rääkis Lauri.

"Me saame nõuda testimist nendelt, kes tulevad kolmandatest riikidest ja kes ei ole vaktsineeritud, kel ei ole tõendit vaktsineerimise kohta Euroopa Liidu usaldusväärsetel andmetel," sõnas Lauri.

Kui selgub, et inimene on positiivne, siis kolmandate riikide kodanikke on õigus mitte sisse lasta ja saata piirilt tagasi.

"Kui on tegemist Eesti elanikega, Eesti kodanike, Euroopa liidu kodanikega, siis me peame nad sisse võtma, aga neile rakendatakse liikumispiiranguid ja muid meetmeid, et nad teisi inimesi ei nakataks," rääkis Lauri.

Teste saab teha ka Eesti piiril ja tuleb teha kõigil inimestel. "Ütleme ka näiteks Narva elanikud, kes lähevad Ivangorodi ja tulevad tagasi, kui nad ei ole vaktsineeritud Eestis tunnustatud vaktsiinidega, nad ei ole COVID-it läbi põdenud, neil puudub see tõend, siis nad peaksid tegema iga kord testi," rääkis Lauri.

"Selline kord on võimalus valitsusel kehtestada," sõnas ta.

Epidemioloogilise olukorra halvenedes võib piiriületuse peatada

Praeguses viiruse leviku olukorras saab Lauri sõnul nõuda piirületajatel testi tegemist ja positiivse testiga inimesed, kes pole Euroopa Liidu elanikud, piirilt tagasi saata.

"Kui viiruse olukord läheb keeruliseks, kui teadlased, viroloogid ütlevad, et Venemaa terviseolukord on selline, et võib ohustada Eesti inimeste tervist väga olulisel ja rängal viisil ja me leiame, et on vaja tekitada olukord, kus üldse ei tulda sisse, siis on meil võimalus põhjendatud argumentide toel öelda, et me ei lase inimesi sisse või ei lase turiste sisse," ütles ta.

Kõrgema viirusefooniga riike on veel, kuid nende elanikud tulevad Eestisse üldiselt läbi teiste riikide. "See on Eesti otsustada, milliste kolmandate riikide osas me seda rakendame. Reaalselt on ka Euroopal nii-öelda oma puhas list. Kui meil on põhjendatud olukorrad, siis meil on põhjendatud teha oma otsuseid," ütles ta.

 

Toimetaja: Barbara Oja, Kai Vare, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: