Justiitsministeerium soovib avaldada kohtulahendid enne jõustumist

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Ministeeriumide ühishoone Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Justiitsministeerium saatis kooskõlastusringile eelnõu, millega soovib muuta kohtulahendid avalikuks enne nende jõustumist.

Lahendid avalikustatakse Riigi Teatajas kohe pärast nende avalikuks tegemist.

Justiitsminister Maris Lauri sõnul peaks eelnõu suurendama kohtumenetluse avalikkust ja parandama kohtupraktika kättesaadavust. "Rohkemate kohtulahendite avalikustamine muudab õigusdiskussiooni rikkamaks. Laiemal kohtulahendite avalikustamisel oleks arendav mõju ka õigusharidusele."

Praeguse korralduse järgi on avalikkusel tagatud juurdepääs jõustunud kohtulahenditele, kuid mitte jõustumata ega tühistatud lahenditele. Samuti ei ole võimalik osaleda tsiviil- ja halduskohtumenetluses kohtuotsuse kuulutamisel, praktikas neid avalikult ei kuulutata ja kohtukantselei kaudu kohtuotsuseid menetlusvälistele isikutele ei väljastata.

"Kuna avalik kuulutamine põhiseaduse mõistes on istungil kohtulahendi suuline kuulutamine, siis tänapäeval, kus rohkem kui pooled kohtuasjad menetletakse kirjalikult, tuleb leida suulisele kuulutamisele samaväärne lahendus," rääkis Lauri.

Lahendite avalikustamise teine eesmärk on tagada süütuse presumptsiooni põhimõte ja juurdepääsupiiranguga andmete ning eraelu puutumatuse kaitse.

"Sel põhjusel ei avalikustata lahendis menetluses osalenud inimeste isikuandmeid. Erandiks on süüdistatavad ja õigeksmõistetud, kelle nimed ja isikukoodid kuuluvad avalikustamisele. Menetlusosalisel on tulevikus õigus taotleda oma nime avalikustamist ja õigeksmõistetul oma nime avalikustamise lõpetamist," rääkis justiitsminister.

Eelnõuga nähakse ette kõigis menetlusliikides jõustumata kohtuotsuste avalikustamine arvutivõrgus nii, et kohtuotsus kuulub avalikustamisele Riigi Teataja veebilehel kohe pärast avalikult teatavaks tegemist ja lahendil on märge "jõustumata". Kui lahend jõustub või tühistatakse, siis vastav märge võetakse lahendilt automaatselt maha. Lahend saab uue staatuse "jõustunud" või "tühistatud".

Lisaks kohtuotsustele kuuluvad eelnõu jõustumisel avalikustamisele ka mitmed kohtu tehtud määrused nagu tingimisi enne tähtaega vangistusest vabastamise, korteri- ja kaasomandi ning avalikult kasutatavale teele juurdepääsu jne. Samuti tuleb ringkonnakohtu ja riigikohtu hagita menetlust lõpetavate määrustele lisaks avalikustada ka samas asjas tehtud maakohtu lahend.

Eelnõuga võimaldatakse menetlusvälisel inimesel esitada kohtutoimikuga tutvumise taotlus tsiviil- ja kinnises menetluses arutatud kohtuasjas ning kriminaalmenetluses lõpetatud kohtuasjas.

Eelnõu on kavandatud jõustuma 1. juunil 2022.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: