USA rahandusminister: oktoobris võib raha riigikassast otsa saada

USA rahandusminister Janet Yellen
USA rahandusminister Janet Yellen Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/POOL New

USA rahandusminister Janet Yellen hoiatas kolmapäeval, et kui kongress ei suurenda riigivõlga, siis oktoobris saab riigikassast raha otsa. Joe Bideni administratsioon muretseb üha rohkem võlakohustuste täitmise pärast.

"Ma ei saa pakkuda konkreetset tähtaega, millal raha otsa saab. Kõige tõenäolisemalt juhtub see oktoobris," kirjutas kolmapäeval Yellen kongressi juhtidele saadetud kirjas. 

"Föderaalvalitsus ei saaks siis täita kõiki oma kohustusi, kannatada saaks USA majandus ja ülemaailmsed finantsturud," lisas Yellen. 

Biden tahab lähinädalatel kongressile esitada oma mitme triljoni suurust majandusplaani. Kasvav riigivõlakriis aga raskendab Bideni jõupingutusi, teatas Financial Times

USA riigivõla suurendamine on kongressis traditsiooniliselt olnud suhteliselt lihtne. Siiski muutub riigivõla suurendamine vabariiklastele üha vastumeelsemaks.

"Isegi kui me ootame võla tõstmisel viimase hetkeni, siis ootamine võib tõsiselt kahjustada majandust ja mõjutada negatiivselt USA krediidireitingut," ütles Yellen. 

Bideni administratsiooni ametnik Natasha Sarin avaldas kolmapäeval toetust, et tõhustada rikkamate inimeste maksustamist. Sarini sõnul jätab üks protsent rikkamatest ameeriklastest aastas tasumata umbes 160 miljardi dollari ulatuses makse. 

"Nende tasumata maksude pärast peame valima eelarvepuudujäägi või väiksemate kulutuste tegemise vahel," ütles Sarin.

Kasvava võlakriisi taustal segab USA majanduse taastumist ka koroonaviiruse delta variandi kiire levik. Bideni populaarsust vähendas märgatavalt veel kaootiline vägede väljatoomine Afganistanist. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: