USA kongress jõudis maksejõuetust ärahoidva kokkuleppeni

{{1633608240000 | amCalendar}}
Mitch McConnell
Mitch McConnell Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/ELIZABETH FRANTZ

USA senaatorid jõudsid neljapäeval leppeni riigi maksejõuetuse ärahoidmises, kui demokraadid võtsid vastu vabariiklaste pakkumise tõsta võlalage kaheks kuuks, ütles senati demokraatide juht Chuck Schumer.

"Me oleme jõudnud kokkuleppeni pikendada võlalage detsembri alguseni ja loodame, et saame selle tehtud juba täna," teatas Schumer.

Maksejõuetus oli vaid 11 päeva kaugusel, kui senati vabariiklaste liider Mitch McConnell leppe välja käis. Samal ajal oli tema partei valmistumas maha hääletama esindajatekoja õnnistuse saanud ettepanekut tõsta võlalage rohkem kui aastaks.

Leppega lükkub maksejõuetuse oht edasi, kuid kattub järgmise suure eelarvelise kitsikusega 3. detsembril, kui föderaalagentuuridel saab raha otsa ja valitsuse töö võib seiskuda.

Ajutine võlakompromiss vajab veel mõlema kongressi koja rohelist tuld.

Lepe ei ühildu kummagi partei algsete eesmärkidega, kuid mõlemad pooled näevad seda osalise võiduna.

"Vabariiklastest ja demokraatidest liikmed ja töötajad pidasid läbirääkimisi öö läbi heas usus," ütles McConnell.

"Senat liigub edasi plaaniga, millega ma eile välja tulin, et säästa Ameerika rahvast tehislikust kriisist."

Kolmapäeval lükati edasi võla ülempiiri tõstmise hääletus. Vabariiklased lubasid varem hääletust blokeerida. Kolmapäevased arengud näitasid, et vabariiklased tahavad vältida võimalikku kahju, mis võib juhtuda, kui riik muutub maksevõimetuks, teatas Financial Times.

USA rahandusminister Janet Yellen hoiatas hiljuti, et kui riigivõlga ei suurendata, siis oktoobri lõpus saab riigikassast raha otsa.

"Ma ei taha, et USA muutuks maksevõimetuks. McConnelli plaan annab meile väljapääsu sellest segadusest," ütles kolmapäeval Alaska vabariiklasest senaator Lisa Murkowski. 

USA president Joe Biden kohtus kolmapäeval ka ärijuhtidega. Kohtumisel osales samuti rahandusminister Janet Yellen.

"Võimaliku maksejõuetuse tagajärjed võivad kaasa tuua majanduslanguse või isegi täieliku katastroofi. See õõnestaks USA usaldusväärsust terves maailmas. Me peaksime nüüd näitama pädevust, mitte ebakompetentsust," ütles Bideniga kohtumisel osalenud investeerimispanga JP Morgan juht Jamie Dimon. 

Kuus endist kaitseministrit hoiatasid, et maksejõuetus võib ohustada USA juhtpositsiooni maailmas. 

Valge Maja majandusnõukogu hoiatas kolmapäeval, et võlakriisile on vaja kiiret lahendust. "Võla ülemmäära ei tohi kasutada poliitilise relvana. Sellel võivad olla liiga rängad tagajärjed," teatas nõukogu. 

USA riigivõlga peetakse üheks kõige kindlamaks varaks ja selle intressimäärasid kasutatakse finantskaupade ja -tehingute hinnastamise alusena üle maailma.

 Kasvava võlakriisi taustal segab USA majanduse taastumist ka koroonaviiruse delta variandi kiire levik.

Toimetaja: Karl Kivil, Merili Nael

Allikas: Financial Times, AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: