ÜRO pikendas Afganistani missiooni kuue kuu võrra

ÜRO Julgeolekunõukogu hääletas reedel ÜRO Afganistani missiooni pikendamise poolt kuue kuu võrra ning kutsus Talibani üles kaasava valitsuse moodustamisele.
15-liikmeline nõukogu oli ÜRO abimissiooni UNAMA pikendamise osas üksmeelne.
Samuti rõhutas dokument "kaasava ja esindusliku valitsuse" moodustamise vajadust, kuna Afganistani uued peremehed on moodustanud vaid Talibani liikmetest koosneva valitsuse, kuhu ei kuulu ühtegi naist.
Resolutsioon kutsub üles naiste täielikule, võrdsele ja sisulisele osalusele ning inimõiguste, sealhulgas naiste, laste ja vähemuste õiguste austamisele.
Resolutsiooni koostajad Eesti ja Norra tervitasid sellele osaks saanud üksmeelset toetust.
Augustis vastu võetud resolutsioon, mis kutsus üles maalt lahkuda soovivate afgaanide liikumisvabaduse tagamisele, võeti vastu 13 poolthäälega, kuna siis jäid Venemaa ja Hiina erapooletuks.
Uue resolutsiooni järgi jätkab ÜRO tähtsat rolli Afganistanis rahu ja stabiilsuse tagajana. Diplomaatide sõnul ei ole Talibanil ÜRO missiooni jätkumises osas vastuväiteid.
Julgeolekunõukogu ootab ÜRO peasekretärilt Antonio Guterreselt igal teisel kuul ülevaadet olukorrast Afganistanis, kuni mandaadi ammendumiseni märtsis 2022.
Samuti oodatakse 31. jaanuariks kirjalikku ülevaadet missiooni tuleviku asjus.
Mitmed vabaühendused nagu Amnesty International ja Human Rights Watch on avaldanud ÜRO-le Afganistani osas survet, et ÜRO oma 2000 töötajat sinna jätaks, mis võimaldaks ka inimõigusrikkumiste kohta ülevaadete saamist.
"On vähe tõendeid selle kohta, et Taliban järgiks rahvusvahelisi inimõigusi, eriti naiste ja tüdrukute õigusi," ütles Louis Charbonneau, kes juhib vabaühenduse Human Rights Watch ÜRO seiret.
"UNAMA peab regulaarselt ja avalikult teatama kuritarvitustest, aidates samal ajal rahuldada Afganistani inimeste humanitaarvajadusi," lisas ta.
Toimetaja: Merili Nael