Kataloonia endine president Puigdemont vahistati Itaalias

{{1632448440000 | amCalendar}}
Politseijaoskond Sardiinia lennujaamas, kus Kataloonia endine president Carles Puigdemont vahi all on.
Politseijaoskond Sardiinia lennujaamas, kus Kataloonia endine president Carles Puigdemont vahi all on. Autor/allikas: SCANPIX / EPA

Endine Kataloonia president Carles Puigdemont, kes peeti Hispaania palvel Sardiinias kinni, vabastatakse, kuid peab väljaandmise vaidlustamise ajaks saarele jääma, ütlesid reedel tema advokaadid.

"President Puigdemont arreteeriti tema saabumisel Sardiiniasse, kuhu ta Euroopa Parlamendi liikmena reisis," kirjutas jurist Gonzalo Boye suhtlusvõrgustikus Twitter.

Boye sõnul toimus vahistamine 2019. aasta oktoobris väljastatud orderi alusel.

"Alghero lennujaama saabudes arreteeris politsei ta Itaalia piiril. Reedel ilmub Puigdemont Sassari apellatsioonikohtu kohtunike ette, kes otsustavad, kas lasta ta minema või anda välja," täpsustas Puigdemonti personalijuht Josep Lluis Alay.

Puigdemont esines Sassari kohtus videosilla vahendusel vanglast, kus tal tuli mööda saata öö pärast kinnipidamist neljapäeval. 

Kuigi kohtunik pole veel tema kautsjoni tingimuste üle otsustanud, siis prokurörid ei nõudnud tema kinnipidamist. 

Puigdemonti advokaadid vaidlustavad vahistamismääruse kehtivust, mis võib nende sõnul võtta aega mõned nädalad. 

Euroopa Kohus jättis juuli lõpul jõusse Euroopa Parlamendi otsuse peatada endise Kataloonia juhi Puigdemonti ja tema kahe iseseisvusmeelse kolleegi saadikupuutumatus. Sellega tunnistati kehtetuks juunis tehtud otsus, millega anti separatistidele esialgu tagasi parlamendiliikmetele kehtiv õiguslik kaitse.

Puigdemont ning kaks endist Kataloonia ministrit Toni Comin ja Clara Ponsati on Hispaanias tagaotsitavad seoses Kataloonia iseseisvumise katsega 2017. aastal. Puigdemonti süüdistatakse rahvahääletuse tõttu mässule õhutamises. Madridi teatel oli Kataloonia iseseisvusreferendum põhiseaduse vastane.

Hispaania peaminister: Puigdemont tuleb kohtu ette tuua

Carles Puigdemont tuleb kohtu ette tuua, ütles Hispaania peaminister Pedro Sanchez reedel.

"On selge, et Carles Puigdemont tuleb kohtu ette tuua ja tema üle tuleb õigust mõista," ütles Sanchez ajakirjanikele.

Puigdemont põgenes 2017. aastal Belgiasse, et pääseda kohtumõistmisest pärast seda, kui Kataloonia valitsus, mida ta tollal juhtis, viis Madridi keelust hoolimata läbi iseseisvusreferendumi ja kuulutas seejärel välja lühiealiseks jäänud iseseisvuse.

Kataloonia lahkulöömiskatse vallandas Hispaanias mitmekümne aasta suurima poliitilise kriisi ja valitsus kiirustas andma kohtu alla riiki jäänud iseseisvuslasi, kellest üheksale määrati pikad vanglakaristused.

Sel aastal anti kõigile armu, aga Hispaania tahab mõista kohut ka Puigdemonti ja mitme teise kodumaalt pagenud Kataloonia iseseisvuslase üle.

"Valitsus on austanud kõiki kohtumenetlusi, mis on avatud kas Hispaanias, Euroopas või praegusel juhul Itaalias, ja me peame kinni kohtuotsusest, mis langetatakse," ütles Sanchez.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: