Euroopa Komisjon soovitab vaktsineerimistõendi kehtivuseks üheksa kuud

{{1637844660000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Euroopa Komisjon tegi ettepaneku kehtestada esmase vaktsineerimistsükli järel väljastatava vaktsineerimistõendi kehtivusajaks üheksa kuud.

Mitmed liikmesriigid on asunud manustama tõhustusdoose. Seda arvesse võttes peaks komisjoni hinnangul panema suuremat rõhku reisimist reguleerivate meetmete isikupõhisusele ja esmase vaktsineerimistsükli järel antav vaktsineerimistõend peaks kehtima vähemalt üheksa kuud.

Euroopa Liidu digitaalseid koroonatõendeid on välja antud üle 650 miljoni.

"Minnes üle isikupõhisele lähenemisviisile, tuleks meil pandeemiast üle saamiseks tõendit võimalikult hästi ära kasutada. Et oleks võimalik koordineerida tõhustusdooside manustamist, teeme liikmesriikidele ettepaneku leppida kokku esmase vaktsineerimistsükli järel väljastatavate vaktsineerimistõendite standardses kehtivusajas," ütles Komisjoni õigusküsimuste volinik Didier Reynders. 

Komisjoni ettepaneku kohaselt ei tohiks liikmesriigid keelduda tunnustamast vaktsineerimistõendit, mis kinnitab, et esmase vaktsineerimise viimase doosi manustamisest on möödas vähem kui üheksa kuud. Tõendiga reisivatelt inimestelt ei tohiks nõuda testimist, karantiini ega muid lisapiiranguid.

Liikmesriikidel soovitatakse tungivalt võimaldada vaktsineerimist nendele elanikkonnarühmadele, kellele väljastatud vaktsineerimistõendi tähtaeg üheksa kuud hakkab läbi saama.

Komisjoni ettepaneku kohaselt ei tuleks üheksakuulist kehtivusaega kohaldada tõhustusdoosi järel väljastatud tõenditele. On võimalik, et tõhustusdoosi järel kestab kaitse kauem kui esmase vaktsineerimise järel, mistõttu jälgib komisjon selles küsimuses uusi teadusandmeid.

Selle põhjal võib komisjon hiljem teha ettepaneku kehtestada sobiv kehtivusaeg ka vaktsineerimistõendite puhul, mis on välja antud pärast tõhustusdoosi.

Reyndersi sõnul soovitakse kokku leppida ka vaktsineerimise tulemuste kajastamises valgusfoorikaardil. "Kokkulepe selles küsimuses aitab vältida olukorda, kus üle EL-i kehtiksid jälle erisugused reeglid," ütles ta.

Uute haigusjuhtude näitajat hakatakse vaatama koos piirkonna vaktsineerituse tasemega.

Rohelistelt aladelt saabuvate reisijate puhul ei tohiks mingisuguseid piiranguid kohaldada, tumepunastes piirkondades aga nakatunute suurt hulka arvestades hoiduda reisimisest nii ühes kui ka teises suunas ning reisijatelt, kes ei ole vaktsineeritud ega haigust läbi põdenud, tuleks nõuda testimist ja karantiini jäämist.

Erandeid tuleks kohaldada piiriüleste pendelrändajate, alla 12-aastaste laste ja vältimatu reisimisvajadusega inimeste suhtes. Vältimatu reisimisvajadusega inimeste nimekirja tuleks piirata, sest paljudel praegu nimekirja kantud reisijatel on vahepeal olnud võimalus end vaktsineerida.

Komisjon tegi ettepaneku alustada uuenduste kohaldamist alates 10. jaanuarist 2022.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: