Eesti Pank: kiire hinnakasv raugeb 2022. aasta teises pooles

Kodudesse jõudnud elekter oli novembris 48,5 protsenti kallim kui aasta eest
Kodudesse jõudnud elekter oli novembris 48,5 protsenti kallim kui aasta eest Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Eesti Panga värske majandusprognoosi järgi kujuneb tänavu majanduskasvuks kaheksa protsenti, kuid 2022. aastal aeglustub majanduskasv 2,8 protsendile. Majanduskasvu kahandab erakordselt kiire hinnatõus, mis võib keskpanga hinnangul raugeda aasta teises pooles.

"Mitmed kohalikud põhjused võivad aga pikendada kiire hinnatõusu perioodi Eestis," märkis Eesti Pank siiski.

2021. aasta keskmine hinnatõus jääb 4,4 protsendile, siis 2022. aastal jõuab hinnatõusu kiirus Eesti Panga hinnangul 6,9 protsendile.

"Tarbijahindade kiire kasv on siiski ajutine ning oodatavalt taandub järgmise aasta teises pooles. Tarbijakorv kallineb peamiselt erinevate energiakandjate tõttu, mille põhjused asuvad suuremas osas Eestist väljaspool," märkis Eesti Pank. "Energiakulude edasikandumine teiste toodete ja teenuste lõpphinda annab inflatsioonile hoogu ka lähikuudel. Tempokas hinnatõus läbib tipphetke järgmise aasta esimeses pooles, mil lühiajalised mõjud erinevatele hindadele eeldatavasti taanduvad."

"Kui euroala hinnatõus peaks püsivalt hakkama ületama eesmärgiks seatud kahte protsenti, karmistab Euroopa Keskpank euroala rahapoliitikat, mis talitseb ka hinnakasvu Eestis," teatas Eesti Pank.

"Samas valitseb oht, et kiire hinnatõusu periood kestab Eestis oodatust kauem ja selle taga on peamiselt kohalikud põhjused. Süvenev töötajate nappus Eestis sunnib ettevõtteid niigi palku tõstma, aga sellele võib lisatõuke anda ajutine hüpe elukalliduses. Sellises olukorras võib tekkida palga-hinnakasvu spiraal, mis kahjustab nii inimeste ostujõudu kui ka ekspordisektori konkurentsivõimet, millest sõltub Eesti pikaajaline palgakasv ja töökohtade loomine," märkis Eesti Pank.

Eesti majanduse kasvu takistavad Eesti Panga hinnangul üleilmsed tarneprobleemid, kuid enamikus tegevusvaldkondades pärsib edasist arenemist üha enam ka vaba tööjõu puudus. Samuti on olemasolevad tootmisressursid juba rakendatud kõigi aegade kõrgeimal tasemel. Edasine majanduse kasv tuleb seetõttu raskemini ning järgmisel aastal kahandab kasvutempot ka erakordselt kiire hinnakasv.

Eesti Pank jälgib hoolikalt, kui kiiresti kasvavad kinnisvarahinnad ja inimeste laenukoormus: "Hetke kõrget nõudlust arvestades ei tule uut kinnisvara turule piisavas mahus ja see toidab kinnisvara hinnakasvu. Kui kinnisvarahindade väga kiire kasv jätkub ja inimeste laenukoormuse tõus märkimisväärselt kiireneb, on Eesti Pank selle pidurdamiseks valmis karmistama eluasemelaenude andmise tingimusi."

Kasvavaid kulutusi arvestades on keeruline viia lähiaastatel riigieelarvet tasakaalu, kui tulude poolel muutust ei toimu, märkis keskpank.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: