Hulk riike soovitab oma kodanikel Ukrainast lahkuda

Hulk riike on teatanud, et soovitavad oma kodanikel Ukrainast kiiresti lahkuda.
Venemaa alustas neljapäeval suurt sõjalist õppust Valgevenega. Sellega seoses süüdistas Ukraina Venemaad merele ligipääsu blokeerimises. Ukraina välisminister Dmõtro Kuleba ütles, et Vene väed on täielikult blokeerinud Aasovi mere ja nii on Mustale merele pääsemine sisuliselt võimatu.
USA president Joe Biden ütles uudistekanalile NBC News, et USA kodanikud peaksid Ukrainast kohe lahkuma.
"Tegu on maailma ühe suurema sõjaväega. Olukord on täiesti teistsugune ja asjad võivad väga kiiresti hulluks minna," sõnas Ameerika president.
Küsimusele, millisel juhul saadab USA oma sõdurid oma kodanikke Ukrainast päästma, vastas Biden, et seda ei juhtu. "See on maailmasõda, kui ameeriklased ja venelased hakkavad teineteist tulistama."
Ka USA välisministeerium väljastas ametliku teate, milles ärgitas ameeriklasi Ukrainast lahkuma ja hoiatas, et Venemaa rünnaku korral ei saa USA aidata neil evakueeruda.
Ka Jaapani välisministeerium andis reedel soovituse oma kodanikel Ukrainast kohe lahkuda.
Hollandi suursaadik Ukrainas ütles raadiokanalile BNR, et valitsus soovitab julgeolekuolukorra tõttu Hollandi kodanikel võimalikult kiiresti Ukrainast lahkuda.
BNR lisas, et Holland viib oma Ukraina diplomaatilise esinduse pealinnast Kiievist riigi lääneosas asuvasse Lvivi.
Reede õhtul andis ka Suurbritannia soovituse oma kodanikel lahkuda Ukrainast, kuni see veel tavatranspordiga võimalik. Riik soovitas ka mitte Ukrainasse reisida.
Ka Läti kutsub oma kodanikke Ukrainast lahkuma. Välisministeerium ütles pressiteates, et Venemaa kujutab Ukraina piiri ääres tõsist julgeolekuohtu ning on tõenäosus ohu eskaleerumiseks.
Ministeerium märkis, et Läti saatkond Ukrainas töötab täismahus ning hädaolukorra režiimis.
USA sõjaväe ja luure hinnangul võib Vene sõjavägi käivitada täismahus sissetungi Ukrainasse 48 tunni jooksul.
Samal ajal püüavad maailma liidrid lahendada pingeid diplomaatiaga. Neljapäeva õhtul teatasid Venemaa ja Ukraina, et nad ei jõudnud Prantsusmaa ja Saksamaa osalusel peetud kõnelustel läbimurdeni. Eesmärk oli lõpetada konflikt Ida-Ukrainas.
Toimetaja: Kadri Põlendik, Merili Nael
Allikas: NBC News-BBC-Reuters