Sõja 146. päev: Venemaa jätkas raketirünnakuid Donetski ja Odessa oblastile

{{1658197920000 | amCalendar}}
Kramatorskis hukkus Vene rünnaku tõttu vähemalt üks inimene
Kramatorskis hukkus Vene rünnaku tõttu vähemalt üks inimene Autor/allikas: SCANPIX/AP/Nariman El-Mofty

Ukraina parlament toetas teisipäeval peaprokuröri Irõna Venediktova ja julgeolekuteenistuse (SBU) juhi Ivan Bakanovi vallandamist. Ukraina president Volodõmõr Zelenski kõrvaldas nad ametist pühapäeval, kuna tema sõnul töötas enam kui 60 SBU ja prokuratuuri ametnikku Ukraina vastu Venemaa poolt okupeeritud aladel. Vene väed jätkasid teisipäeval raketirünnakuid Donetski ja Odessa oblastile.

Oluline 19. juulil kell 22.00:

- Ukraina õhujõud teatasid järjekordse Vene hävitaja ja mitme mehitamata õhusõiduki allatulistamisest;

- Ukraina viljasaak võib tugevalt langeda kui Musta mere blokaad jätkub;

- Ukraina teatel löödi Donbassis tagasi mitu Vene rünnakut;

- Enerhodari linnapea teatel said mitmed Vene sõdurid okupeeritud linnas selgitamata intsidendis surma;

- Ukraina relvajõud hävitasid viimasel ööpäeval kaks laskemoonaladu Lõuna-Ukrainas;

- USA-s on visiidil Ukraina esileedi Olena Zelenska;

- GUR: Ukraina vabastas Dementijivka Harkivis;

- Vene raketirünnakus Odessa pihta sai viga vähemalt neli inimest;

- Zalužnõ: USA antud pikamaa raketisüsteemid aitavad sõjalist olukorda stabiliseerida;

- Vene kaitseminister Sergei Šoigu: Ukraina raketisüsteemide hävitamine tuleb võtta prioriteediks;

- Rootsi meedia: Ukraina sõjas hukkus Rootsist pärit sõdur;

- Zelenski vallandas Ukraina julgeolekuteenistusest SBU-st 28 töötajat;

- ISW: Venemaa keskendub Siverskile ja Bahmutile;

- Briti luure hinnangul on Vene vägedel raskusi enda üksuste võitlusvõime hoidmisega;

- Ukraina hinnangul on Venemaa kaotanud Ukrainas 38550 sõdurit.

Ukraina õhujõud teatasid veel ühe Vene lennuki allatulistamisest

Ukraina õhujõud teatasid, et lasid teisipäeva õhtul Nova Kahhovka piirkonnas alla Vene hävituslennuki. Ukraina andmeil oli tegemist ilmselt lennukiga Su-35.

"Hävitaja püüdis rünnata Ukraina õhujõudude lennukeid. Lennuki allatulistamisest on visuaalne kinnitus, piloot katapulteerus," kirjeldavad Ukraina õhujõud sotsiaalmeedias.

"Lisaks tulistasid õhuväe õhutõrjeüksused käesoleva ööpäeva jooksul alla vastase viis operatiiv-taktikalise taseme mehitamata õhusõidukit," lisavad Ukraina õhujõud.

Venediktova: minu büroos riigireetureid polnud

Endine Ukraina peaprokurör Irõna Venediktova ütles intervjuus telekanalile CNN, et tema büroos polnud riigireetureid. 

"Siin, minu kontoris ei saa reetureid üldse olla. See kaasajooksmine on seotud ainult inimestega, kes töötavad okupeeritud territooriumil. Siin pole territoorium okupeeritud," ütles Venediktova. 

CNN uuris ka Venediktovalt, miks ta vallandati. "See minu positsioon, see on poliitiline koht, ma olin 30 aasta jooksul 16. Ukraina peaprokurör. See on reaalpoliitika. See on minu vastus," vastas Venediktova. 

Ukraina viljasaak võib tugevalt langeda kui Musta mere blokaad jätkub

Musta Mere blokaad on halvanud senise finantstsükli, mille alusel Ukraina talumehed end rahastasid. Ukraina põllumehed külvasid see aasta kahe kolmandiku võrra vähem vilja, mis suurendab ja pikendab üleilmset toidukriisi, vahendab Financial Times.

Ukraina põllumajandusminister Mõkola Solskõi hinnangul ootab paljusid Ukraina põllumehi rahakriis kui Musta mere blokaad peatselt ei lõppe. Paljudel jääb vajaka raha, et osta seemet, väetist, herbitsiide ja kütust. Samuti on talinisu asemel põllule pandud rohkem rapsi, mille puhul saab rohkem raha kätte väiksema saagi mahu eest.

Ukrainas toodeti eelmine aasta 33 miljonit tonni teravilja ning enne Venemaa kallaletungi 24. veebruaril prognoosis USA põllumajandusministeerium, et Ukraina suudaks 2022. aastal eksportida 24 miljonit tonni teravilja ehk sama palju kui Ameerika Ühendriigid.

Tõenäoliselt vähendavad Ukraina põllupidajad talivilja ja odra külvi 30 kuni 60 protsenti. Praegu okupeerivad Vene väed ligikaudu 30-40 protsenti Ukraina põllumaast ning lahingutegevuse tõttu on paljud põllud täis lõhkemata moona ning mitmed viljapõllud on ka põlema süttinud või teadlikult põlema süüdatud.

Ukraina valitsuse hinnangul on vilja hoiustamisest suurem probleem põllumeste rahaline laostumine, mille ärahoidmiseks peab mingi hetk sekkuma Ukraina valitsus.

Rootsi meedia: Ukraina sõjas hukkus Rootsist pärit sõdur

Rootsi Rahvusringhäälingu SVT teatel hukkus Donetski oblastis rindel leitnandi auastmes Rootsi ohvitser. SVT allikate teatel läks mees Ukrainasse paar kuud tagasi. 

SVT teatel kuuluvad Rootsi sõdurid Ukraina rahvusvahelisse üksusesse. "Mõned neist on töötanud Rootsi relvajõududes, lahkusid töölt, et siis sõjas osaleda," ütles üks allikas. 

Kiiev: Ukraina armee jätkab positsioonide hoidmist Avdiivka lähedal

"Vene väed on viimastel päevadel rünnanud pidevalt Avdiivka linna, kuid Ukraina väed hoiavad oma positsioone. Kõik nende katsed on ebaõnnestunud. Olukord linnas on stabiilne," ütles Ukraina armee ohvitser Vitali Barabash 

Avdiivka asub Donetski linnast põhja pool. 

Barabashi sõnul muutsid USA raketisüsteemid HIMARS ja haubitsad M777 konflikti iseloomu. "Need relvad töötavad eesliinil, näeme nende töö positiivset mõju konfliktile. Läheb siiski veel aega, kui Venemaal laskemoon otsa saab," ütles Barabash.

Donetski oblasti juht: Kramatorskis hukkus Vene rünnaku tõttu vähemalt üks inimene

Donetski oblasti juht Pavlo Kõrõlenko teatas teisipäeval, et Venemaa raketirünnaku tõttu sai Kramatorski linnas surma vähemalt üks inimene, vahendas The Guardian. 

"Venelased tabasid linna keskosa. Praegu on teada, et hukkus vähemalt üks tsiviilisik," teatas Kõrõlenko.

Ukraina teatel löödi Donbassis tagasi mitu Vene rünnakut

Ukraina relvajõudude teatel püüdsid Vene väed Harkivis tungida läbi Ukraina kaitseliinide. Pealetungi eesmärgiks oli toetada rünnakut Slovjanski peale Donetski oblastis.

Venelased alustasid rünnakut õhulöögiga Husarivka küla pihta, mis asub Slovjanskist 30 kilomeetrit loodes. Ukraina relvajõudude teatel suruti Vene vägede rünnak tagasi.

Vene väed ründasid edutult ka Donetskis asuvat Spirnet ning Bahmuti linnast lõunas asuvat piirkonda. Luhanski oblasti juhi Serhii Haidai sõnul ründasid venelased neljast suunast korraga, kuid nad suruti sellest hoolimata tagasi.

Lõunarindel oli teateid, et venelased tulistasid Nikopoli linna pihta ligikaudu 40 raketiga. Nikopoli on rünnatud kolmel järjestikusel ööl.

Ukraina teatel said mitmed Vene sõdurid esmaspäeval salapärastel asjaoludel surma

Ukraina Enerhodari linnapeal Dmõtro Orlovi sõnul said mitmed Vene sõdurid surma ning lisaks paljud haavata esmaspäeval Enerhodari tuumajaama kompleksis toimunud intsidendis.

Vene väed hõivasid Enerhodari tuumajaama märtsis.

Ukraina relvajõud hävitasid viimasel ööpäeval kaks laskemoonaladu Lõuna-Ukrainas

Ukraina sõjaväe lõunaringkond teatas, et viimase ööpäeva jooksul hukkus 65 Vene sõdurit, hävitati Redut-2US liikuv kommunikatsioonisüsteem, 11 soomustatud ja sõjalist masinat ning kaks laskemoonaladu, vahendas The Kyiv Independent.

CNN-i hinnangul on Ukraina hävitanud vähemalt 20 laskemoonaladu Vene vägede tagalas. Donetski, Luhanski, Mõkolajivi ja Hersoni oblastis.

USA-s on visiidil Ukraina esileedi Olena Zelenska

Ukraina presidendi abikaasa Olena Zelenska on praegu visiidil Ameerika Ühendriikides. Zelenska on juba kohtunud USA välisministri Anthony Blinkeniga ning kavatseb kohtuda USA esileedi Jill Bideniga, vahendab The Wall Street Journal. Tegemist oleks vastuvisiidiga, kuna Jill Biden külastas 8. mail Kiievit.

Teisipäeval külastab Zelenska Washingtonis asuvat kommunismiohvrite muuseumi, teatas The Hill.

Zelenska peaks kolmapäeval USA Kongressile kõne pidama, vahendab Reuters. Zelenska abikaasa Volodõmõr Zelenski pidas USA Kongressile märtsis veebi teel kõne.

Ukraina julgeolekuteenistus teatas Dementijivka vabastamisest

Ukraina julgeolekuteenistus GUR teatas, et Harkivi oblastis vabastati ukrainlaste vasturünnakuga Dementijivka asula. GUR teatas, et lahingus hukkus 36 vastase sõdurit ning vangi langes üks Vene mereväe ohvitser.

Vene raketirünnakus Odessa pihta sai viga vähemalt neli inimest

Odessa oblasti administratsiooni esindaja Oleksi Matsulevitši teatas, et Vene raketirünnakus Odessa pihta sai neli inimest vigastada.

Vene väed pommitasid ka kobarmoonaga Mõkalajivit, teatas linnapea Oleksandr Senkevitš.

Sumõ oblasti pihta tulistati vähemalt üle 150 korra miinipildujast, teatas Sumõ oblasti sõjalise administratsiooni juht Dmõtro Žõvõtskõi.

Zalužnõi: USA antud pikamaa raketisüsteemid aitavad olukorda stabiliseerida

Ukraina relvajõudude ülemjuhataja Valeri Zalužnõi kinnitas, et USA antud pika laskeulatusega raketisüsteemid aitavad sõjalist olukorda stabiliseerida. Ukraina on HIMARS-ite ja teiste süsteemidega viimastel nädalatel rünnanud mitmeid Vene vägede juhtimispunkte ning moona- ja kütuseladusid.

Vene kaitseminister Šoigu: prioriteediks tuleb võtta Ukraina raketisüsteemide hävitamine

Vene Föderatsiooni kaitseminister Sergei Šoigu andis avalikult Vene relvajõududele käsu hävitada Ukrainale antud pikamaa raketisüsteemid, nagu HIMARS.

Zelenski vallandas Ukraina julgeolekuteenistusest SBU-st 28 töötajat

Ukraina president Volodõmõr Zelenski vallandas veel 28 töötajat Ukraina julgeolekuteenistusest SBU-st peale SBU juhi Bakanovi ametist kõrvaldamist.

Zelenski on varem toonud välja, et üle 60 SBU ja Ukraina prokuratuuri töötaja on asunud okupeeritud aladel koostööle Vene vägedega. Zelenski on mõlema riigiameti juhid ametist kõrvaldanud ja algatanud juurdlused kahes ametis Vene agentide tabamiseks.

SBU-s on ligikaudu 30 000 töötajat, mis on seitse korda rohkem kui Ühendkuningriigi MI5 ja samas suurusjärgus USA FBI-ga, kus on tööl 35 000 inimest, vahendas Politico.

ISW: Venemaa keskendub Siverskile ja Bahmutile

Rahvusvahelise sõjauuringute instituudi (ISW) hinnangul kinnitab Vene kaitseministri Sergei Šoigu hiljutine sõnavõtt ISW hinnangut, et Vene väed keskenduvad eelkõige Siverski ja Bahmuti vallutamisele Slovjanski asemel.

ISW hinnangul võib Putini otsus toetuda relvajõududes enam etnilistele mitte-venelastele kätkeda endas etniliste pingete tõusu ohtu Venemaal.

Briti luure hinnangul on Vene vägedel raskusi enda üksuste võitlusvõime hoidmisega

Venemaa alustas Donbassi pealetungis kuue armeega. Enne Venemaa kallaletungi Ukrainale olid konkreetsed väed suuruses 150 000 sõdurit. Viimastel nädalatel on Vene väed püsinud kompanii-suuruste pealetungide raames, kus osaleb rünnakus ligikaudu 100 sõdurit korraga.

Venemaal on raskusi enda relvajõudude võitlusvõime hoidmisega ning see probleem muutub brittide hinnangul tõenäoliselt akuutseks. Vene sõjaväel on nüüd ka dilemma, et kas tugevdada enda üksusi Donbassis või kaitsta Vene üksusi kaitsel Hersoni oblastis.

Ukraina hinnang Venemaa kaotustele

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas teisipäeval tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest 24. veebruaril:

 

- elavjõud umbes 38550 (võrdlus eelmise päevaga + 100);

- tankid 1691 (+4);

- jalaväe lahingumasinad 3892 (+6);

- lennukid 220 (+1);

- kopterid 188 (+0);

- suurtükisüsteemid 851 (+2);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 248 (+0)

- õhutõrjesüsteemid 109 (+0);

- operatiivtaktikalised droonid 693 (+3);

- tiibraketid 167 (+1);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 2767 (+14);

- laevad / paadid 15 (+0);

- eritehnika 70 (+0).

 

Vene väed kandsid viimase ööpäeva jooksul suurimaid kaotusi Kramatorski suunal.

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Reuters/ISW/CNN/The Kyiv Independent

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: