Sõja 189. päev: IAEA delegatsiooni ei lasta Zaporižžja tuumajaama

{{1661914860000 | amCalendar}}
Ukraina mees kõndimas pommitada saanud maja eest mööda Kramatorskis
Ukraina mees kõndimas pommitada saanud maja eest mööda Kramatorskis Autor/allikas: SCANPIX/Reuters/Ammar Awad

Rahvusvahelise aatomienergiaagentuuri (IAEA) delegatsioon seisab praegu Zaporižžja oblastis Ukraina kontrolli all olevas kontrollpunktis järjekorras. Venemaa ei anna praegu delegatsioonile eriluba tuumajaama territooriumile sisenemiseks, Moskva väidab, et delegatsioon saab Venemaa kontrollitud territooriumilt siseneda tuumajaama.

Oluline 31. augustil kell 22.21:

- Ukraina teatel pommitasid Vene väed taas Enerhodari enne IAEA visiiti;

- Okupeeritud Hersonis oli kuulda tugevaid plahvatusi;

- Aatomiagentuuri eksperdid on Kiievist lahkunud ja teel Zaporižžja tuumajaama poole;

- Harkivit tabas raketirünnak;

- Ukraina sai augustis rekordkoguse välisabi (4,6 miljardit);

- ISW: Ukraina vastupealetung sundis Vene vägesid prioriteete muutma;

- Briti luure sõnul oli Vene rinne Hersonis nõrgalt kaitstud;

- Ukraina luure: Venemaa salajane mobilisatsioon jõudis Moskvasse ja Peterburi;

- Vene väed kaotasid Ukraina sõnul riigi lõunaosas ööpäevas 117 sõdurit

- Ukraina hinnangul kaotas Venemaa ööpäevaga 350 sõdurit ja 20 tanki

 

Ukraina ametniku väitel teeb riigi armee Hersonis edusamme

Ukraina ametniku sõnul on Ukraina väed saavutanud edusamme Venemaa poolt okupeeritud Hersoni piirkonnas, vahendas The Guardian. 

"Ukraina väed on saavutanud edu Hersoni, Berõslavi ja Kahhovka rajoonides," teatas Hersoni piirkonna asejuht Juri Sobolevski. 

Sobolevski ei avaldanud Ukraina vägede liikumise kohta rohkem üksikasju. 

Harkivit tabas raketirünnak

Harkivit tabasid kolmapäeval S-300 õhukaitsesüsteemi raketid, teatas linna politseijuht Volodõmõr Tõmoško.

Vähemalt kaks raketti tabas hooneid, kus asuvad ametiasutused.

S-300 on Nõukogude ajast pärit õhukaitsesüsteem, mida Vene väed on viimasel ajal sunnitud aina rohkem kasutama, vahendas The Kyiv Independent. Tegu on äärmiselt ebatäpse raketisüsteemiga, mille kasutamine viitab Vene vägede vähenevale tagavarale, märkis väljaanne.

The Insider: Vene armeel võib aasta lõpuks laskemoon otsa saada

Venemaa sõltumatu väljaande The Insider teatel on Venemaal juba praegu täppisrakette väga vähe. Suurtükiväe ja soomusmasinate laskemoon võib aga otsa saada aasta lõpuks, kui sõja intensiivsus säilib praegusel tasemel. 

USA: Valge Maja teatab lähipäevade jooksul täiendavast sõjalisest abist Ukrainale

Ameerika Ühendriikide rahvusliku julgeoleku nõukogu kommunikatsiooni koordinaator John Kirby ütles kolmapäeval, et Valge Maja teatab lähipäevade jooksul täiendavast sõjalisest abist Ukrainale, vahendas CNN. 

"Me andsime Ukraina relvajõududele abi üle 13 miljardi dollari ja me jätkame seda. Lähipäevil tuleb teateid järgmise sõjalise abi kohta," ütles Kirby. 

Ukraina teatel pommitasid Vene väed taas Enerhodari enne IAEA visiiti

Ukraina uudisteportaali Suspilne sõnul püüavad Vene väed jätta muljet, et ukrainlased tulistavad Zaporižžja tuumajaama üle Dnepri jõe asuvast Nikopolist.

Vene okupatsioonivõimude teatel peaks IAEA delegatsiooni visiit kestma ainult ühe päeva, kinnitas Interfaxile Jevgeni Balitski.

IAEA delegatsiooni saabumise aeg Zaporižžja tuumajaama ei ole praegu teada.

Ukraina luure: Venemaa salajane mobilisatsioon jõudis Moskvasse ja Peterburi

Ukraina julgeolekuteenistus GUR teatas, et Moskva ja Peterburi oblasti sõjaväekomissariaadid said juhised kohalike elanike kutsumiseks ajateenistusse. GUR-i teatel viiakse mobiliseeritud inimesed Venemaa poolt okupeeritud Krimmi poolsaarele, vahendas The Kyiv Independent. 

Okupeeritud Melitopoli linna lähedal oli kuulda plahvatusi

Plahvatustest teatas sotsiaalmeedias Melitopoli linnapea Ivan Fedorov. Linnapea sõnul asus piirkonnas ka Venemaa sõjatehnika, vahendas The Kyiv Independent. 

Kesk-Krimmis Krasnogvardeyskoye on põleng

Sotsiaalmeedias levivad videod põlengust Krasnogvardeyskoyes, mis asub Krimmi poolsaare keskel. Põlengu põhjus pole teada.

Okupeeritud Hersonis oli kuulda tugevaid plahvatusi

Teisipäeva õhtul tulid mitmed teated tugevatest plahvatustest Hersoni linnas ja Berõslavis Hersoni oblastis.

Tugevad plahvatused toimusid nii Antonivka silla juures kui ka vanglakoloona nr 90 kandis Hersoni linnas. Samuti toimusid plahvatused Berõslavi sõjaväekomissariaadis, vahendas Ukrainska Pravda.

Aatomiagentuuri eksperdid on Kiievist lahkunud ja teel Zaporižžja tuumajaama poole

Rahvusvahelise aatomienergiaagentuuri (IAEA) ekspertide delegatsioon saabus teisipäeval Kiievisse. Ukraina ametiisikud on hoiatanud, et Zaporižžja tuumajaama eneseni jõudmine võib osutuda väljakutseks, kuna Vene pool võib igati takistada ja tõkestada nende kohalejõudmist, vahendas The New York Times.  

Rahvusvahelisse delegatsiooni kuulub erinevatest riikidest kokku 14 esindajat.

Varem on IAEA esindajad külastanud ka Iraagi, Põhja-Korea ja Iraani tuumarajatisi.

Ukraina presidendi nõuniku Mõhhailo Podoljaku sõnul on konkreetne marsruut tuumajaamani veel lahtine ehk seda pole vaenupoolte ja IAEA poolt suudetud kokku leppida.

Reutersi teatel on IAEA delegatsioon Kiievist lahkunud ja teel tuumajaama poole.

Ukraina uudisteagentuuri Ukrinform teatel kavatseb delegatsioon tuumajaamas viibida mitu päeva ning kohapeal olles suhelda jaama töötajatega. IAEA juhi Mariano Grossi sõnul on organisatsioonil plaan jätta tuumajaama püsiv esindaja.

Esmaspäeval tuli teateid kahjustustest Zaporižžja tuumajaama katusel, mis olid tuvastatavad Maxar Technologies satelliidipiltidelt. 

Ukraina president Volodõmõr Zelenski ja rahvusvahelise aatomiagentuuri (IAEA) juht Rafael Grossi teisipäeval Kiievis Autor/allikas: SCANPIX/AFP PHOTO / UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE

Ukraina sai augustis rekordkoguse välisabi (4,6 miljardit)

Ukraina rahandusminister Serhii Maršenko teatas teisipäeval, et Ukraina riik sai augustis 4,6 miljardi dollari eest välisabi, teatas Interfax Ukraine.

Kolm miljardit dollarit andis Ukrainale USA läbi maailmapanga. Ministri sõnul peaks Ukraina aasta lõpuks saama 30 miljardit dollarit välisabi, millest 17 miljardit on riik juba saanud.

ISW: Ukraina vastupealetung sundis Vene vägesid prioriteete muutma

Rahvusvahelise sõjauuringute instituudi (ISW) hinnangul on Ukraina väed valmistunud pikaajaliseks pingutuseks vastupealetungi elluviimisel. Samas sateliidipiltide pealt on tuvastatav, et Vene väed kasutavad jätkuvalt praame enda vägede varustamiseks Dnepri läänekaldal Hersoni oblastis, kuid seda saab teha üsna piiratud koguses.

Venemaa valmis kaitsma Melitopoli, mis on Vene vägede jaoks oluline logistikakeskus Vene Rostovi regiooni ja Lõuna-Ukraina vahel.

ISW hinnangul on Donetski grupeeringule lisandunud Vene sõjaväe keskringkonna üksused, kes varem tegutsesid Lõssõtšanski ja Severski suunal. Venemaa püüab sedasi hoida enda pealetungi tempot Donetski suunal, vähendades Siverski suuna tähtsust. Vene väejuhatus tundub olevat aru saanud, et korraga saab teha ainult ühte pealetungi.

Venemaa püüab mõttekoja hinnangul Zaporižžja ja Harkivi oblastite rindeid tugevdada sõduritega, kes on kehvasti välja õpetatud ja vähese lahingukogemusega.

Briti luure sõnul oli Vene rinne Hersonis nõrgalt kaitstud.

Ühendkuningriigi kaitseministeeriumi luureülevaates tuuakse välja, et Ukraina väed on alates esmaspäevast Vene lõunaringkonna rindest läbi tunginud. Brittide sõnul oli Vene rinne nõrgalt kaitstud.

Briti hindavad, et Vene doktriini kohaselt püüavad Vene väed vastupealetungi peatada, kasutades selleks ettevalmistatud mobiilseid reservüksuseid. Need üksused on tõenäoliselt pärit Vene sõjaväe idaringkonnast.

Vene vastformeeritud kolmanda armeekorpuse võitlusvõime osas ei julge britid veel hinnangut anda. Armeekorpus on alamehitatud ja saanud vähesel määral väljaõpet enne rindele saatmist.

Vene väed kaotasid Ukraina sõnul riigi lõunaosas ööpäevas 117 sõdurit

Ukraina lõunaringkond teatas oma rindeülevaates, et viimase ööpäeva jooksul hukkus 117 Vene sõdurit ning hävitati üle 30 ühiku erinevat tehnikat, sh seitse T-72 tanki ja kolm Grad mitmikraketiheitjat.

Samuti hävitati neli Vene vägede laskemoonaladu. Samuti rünnati neli korda Vene vägede juhtimispunkti ja neli kord transpordikoridore, sh kaks korda rünnati Antonivka silda.

Üldiselt hindas lõunaringkonna esindaja, et nende tegevuspiirkonnas on olukord stabiilne ja kontrollitud. Esindaja sõnul on vastase väed demoraliseeritud, kuid jätkavad vastupanu.

Täpsemaid detaile Ukraina vastupealetungi kohta Hersoni oblastis ei antud.

Ukraina hinnangul kaotas Venemaa ööpäevaga 350 sõdurit ja 20 tanki

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas kolmapäeval tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest 24. veebruaril:

 

- elavjõud umbes 47900 (võrdlus eelmise päevaga +350);

- tankid 1974 (+20);

- jalaväe lahingumasinad 4312 (+18);

- lennukid 234 (+0);

- kopterid 204 (+1);

- suurtükisüsteemid 1091 (+12);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 285 (+3)

- õhutõrjesüsteemid 152 (+1);

- operatiivtaktikalised droonid 849 (+2);

- tiibraketid 196 (+0);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 3236 (+19);

- laevad / paadid 15 (+0);

- eritehnika 103 (+0).

 

Vene väed kandsid viimase ööpäeva jooksul suurimaid kaotusi Donetski ja Kurakhove suunal.

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Kyiv Independent/Ukrainska Pravda/Ukrinform/New York Times

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: