Raadi sõjahauast leiti 230 inimese säilmed

Raadi sõjahaudade väljakaevamised.
Raadi sõjahaudade väljakaevamised. Autor/allikas: Ove Maidla / Tartu linnavalitsus

Tartus Raadil asunud punamonumendi juures lahti kaevatud sõjahauast leiti 230 inimese säilmed, neist kaks kolmandikku olid tsiviilisikute surnukehad.

"Teisipäeval alanud väljakaevamised Tartus Raadi ühishaual lõppesid täna. Kokku leiti 230 inimese säilmed, neist 65 inimese säilmed kuulusid arvatavalt punaväelastele ja 165 hinnanguliselt olid pärit Lemmatsi tankitõrjekraavist," ütles väljakaevamised läbi viinud Eesti Sõjamuuseumi direktor Hellar Lill.

Tema sõnul ulatusid ühishauad memoriaalini, mis tähendab, et memoriaali rajamisel 1974. aastal tõenäoliselt osa haudu hävis. "Kui Teise maailmasõja ajal maeti siia inimesed, siis memoriaali püstitamisega ilmselt lõhuti osaliselt neid haudu," tõdes Lill.

Kui nõukogude-aegsed andmed rääkisid mitmest tuhandest Raadile maetud inimesest, siis Lille sõnul näitasid väljakaevamised, et need andmed olid ülepaisutatud. "Sõjamuuseumi prognoos paarisajast maetud sõjaohvrist vastas tegelikkusele," tõdes ta.  

Lill rääkis, et sõjamuuseumi arheoloogi Arnold Undi eelneva töö põhjal oli üsna täpselt teada, kus millised hauad asusid ning selle järgi oli võimalik arvata, kellega oli tegu – kas punaväelaste või Tartu koonduslaagris tapetutega.

Surnukehade täpsem tuvastamine ei ole siiski enam võimalik, märkis sõjamuuseumi direktor. "Ei leitud midagi sellist, mille järgi oleks võimalik tuvastada, kellega konkreetselt tegu oli - näiteks isikutuvastusplaate või muid selliseid asju ei leitud," rääkis ta.

Raadi sõjahaudade väljakaevamised. Autor/allikas: Ove Maidla / Tartu linnavalitsus

Küsimusele, kuidas protsess nüüd edasi läheb, vastas Lill, et väljakaevatud säilmed paigutatakse kirstudesse ja koostöös Tartu linnavalitsusega maetakse nad lähemate nädalate jooksul ümber.

"Seda me veel täpsustame, millisele kalmistule ja konkreetselt kuhu, aga mõistagi toimub säilmete matmisel lugupidav tseremoonia koos kirikuõpetajate ja muu juurdekäivaga," rõhutas Lill.

Eesti Rahva Muuseumi lähistel asuva memoriaali juurest teisaldati 12. septembril ka pronksist skulptuur, mis anti Tartu Linnamuuseumi kogusse.

Tartu linnavalitsus kavatseb endise memoriaali territooriumi haljastada.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: