X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Riigieelarves teevad suure kasvu kulud sotsiaaltoetustele

Raha.
Raha. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Riigieelarve kulude maht on 16,79 miljardit eurot, mis on 18 protsenti enam, kui tänavuses eelarves oli plaanitud. Enim kasvavad kulud sotsiaaltoetustele.

Kuludest moodustavad suurima osa ehk 9,48 miljardit eurot eraldised juriidilistele isikutele, füüsilistele isikutele eraldatavad toetused moodustavad kuludest 3,99 miljardit eurot ja riigiasutuste kulud 3,32 miljardit eurot.

Enim kasvavad aastavõrdluses 24 protsenti ehk 765,9 miljoni euro võrra sotsiaaltoetused. Neist 66 protsenti moodustab pensionikindlustus, 12 protsenti peretoetusteks planeeritud summad ja 10 protsenti vanemahüvitis. Peamiselt kasvab sotsiaaltoetuste eelarve pensionite ja peretoetuste suurenemise arvelt. Oluline mõju on ka kogumispensioni maksete taastamisel.

Muud toetused kasvavad aastaga 607,7 miljoni euro ehk 17 protsendi võrra, nende toetuste alla lähevad peamiselt kõrghariduse ja eestikeelsele haridusele ülemineku rahastamine ning energiatoetused.

Edasiantavad maksud ehk peamiselt sotsiaalmaksust haigekassale suunatava raha, pensionimaksete, töötuskindlustusmaksu ja kohalikele omavalitsustele edasi antavate maksude summa suureneb aastaga 13 protsendi ehk 526,3 miljoni võrra.

Tööjõu- ja majandamiskulud kasvavad käesoleva aasta eelarves planeerituga tuleval aastal 17 protsenti ehk 339 miljoni euro võrra. Enim suurenevad kaitseministeeriumi valitsemisala majandamiskulud, mis kerkivad ligi 50 protsendi võrra. Samuti kasvavad märgatavalt kulud haridus- ja teadusministeeriumi ning siseministeeriumi valitsemisalas.

Kaitseministeeriumi valitsemisala kuludest teevad suurima kasvu majandamiskulud, mis sisaldavad muuhulgas erivarustuse nagu laskemoona kulusid, ajateenijate väljaõppe ja kaitseväelaste rahvusvaheliste õppuste kulusid. Tööjõukulud kasvavad valitsemisalas aastaga 15 protsenti 170,4 miljoni euroni.

Investeeringud kasvavad tuleval aastal neli protsenti. Enim ehk 56 protsenti kasvavad kinnisvarainvesteeringud ehk teedeehitus ja Rail Balticu rajamine. Suurim mõju eelarvele on kaitseministeeriumi ning haridus- ja teadusministeeriumi investeeringutel.

Kulude jaotus, tuhat eurot. Autor/allikas: Rahandusministeerium

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: