X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Steinmeier saabus lõpuks Kiievisse

{{1666674840000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/dpa/picture-alliance/Michael Kappeler

Saksamaa president Frank-Walter Steinmeier saabus teisipäeva hommikul Ukraina pealinna Kiievisse. See oli Steinmeieri kolmas katse Ukrainasse reisida.

Saksamaa avalik-õigusliku ringhäälingu ARD teatel saabus Steinmeier rongiga Kiievisse. Ta avaldas toetust Ukrainale ja lubas, et Berliin jätkab Kiievi toetamist.

Berliinis on Ukraina valitsusesindajaid ikka käteldud, kuid Steinmeieri visiit peaks lõpetama sõja algusest tekkinud piinliku olukorra.

"Saksamaa on juba mitu kuud keskendunud õhukaitse tugevdamisele ning on nüüd kindlasti üks suuremaid õhukaitsesüsteemide tarnijaid Ukraina armeele, kaitstes seeläbi ka inimesi Ukrainas," rääkis Steinmeier.

Saksamaa Vene-poliitika vigu tunnistanud Steinmeier lubas minna ka Kiievist kaugemale, et otsida sõpruslinnu Saksa omadele, kes saaksid hakata üles ehitama Venemaa hävitatud ühiskondlikke hooneid ja taristut. Sõjajärgse taastamise programmi loodab Berliin algatada uue struktuuri kaudu.

"Konverentsi sisuks on struktuuri ja mehhanismi loomine, mille kaudu vahendada ja rahastada pidevat taastamist, nagu ütles John Maynard Keynes 1944. aastal. See on siin kaalul. Ei midagi vähemat, kui uue Marshalli plaani loomine 21. sajandil," rääkis Saksamaa liidukantsler Olaf Scholz.

Kiievi teatel kulub praeguse seisuga sõjajärgseks ülesehituseks 750 miljardit dollarit. Maailmapanga viimane hinnang oli 349 miljardit. Lääneriigid ei taha välja kirjutada blankoveksleid ja seetõttu proovitaksegi luua uut Marshalli plaani, mille kaudu rahajagamine on seotud tingimustega.

Steinmeier viibib Ukrainas esimest korda pärast sõja puhkemist. Steinmeier tahtis Ukrainasse sõita juba aprillis, kuid teatas siis, et teda ei oodata Kiievisse.

Eelmisel nädalal tühistas Steinmeier oma visiidi Kiievisse. Tema otsus põhines välisministeeriumi, siseministeeriumi ja julgeolekuagentuuride nõuandel. 

Steinmeier kohtub teisipäeval ka Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskiga.

Steinmeier oli endise Saksamaa kantsleri Gerhard Schröderi lähedane liitlane ja Saksamaa välisminister ajal, kui Venemaa annekteeris Krimmi poolsaare. Pärast sõja puhkemist tunnistas Steinmeier, et Saksamaa on teinud Venemaa-poliitikas vigu.

Steinmeier pidi vaid mõni minut pärast saabumist Korjukivkasse minema õhutõrjevarjendisse, vahendas Der Spiegel.

Varjendis pidi Steinmeier viibima 60 minutit. Selle aja jooksul sai Saksa Liitvabariigi president suhelda kohalike inimestega, kes olid samuti varjendis.

Toimetaja: Karl Kivil, Allan Aksiim, Tarmo Maiberg

Allikas: ARD, Der Spiegel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: