Siseministeerium lõpetas distsiplinaarmenetluse Elmar Vaheri suhtes

Elmar Vaher.
Elmar Vaher. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Siseministeerium on lõpetanud distsiplinaarmenetluse kelmuses kahtlustatava Politsei- ja Piirivalveameti endise peadirektori Elmar Vaheri suhtes, kuna viimase teenistustähtaeg on möödunud.

Vastava info edastab siseminister Lauri Läänemets neljapäeval valitsusele.

Distsiplinaarmenetluse lõpetamisega ei anna ministeerium hinnangut, kas Vaher rikkus või ei rikkunud teenistuskohustusi. Distsiplinaarmenetlust saab läbi viia üksnes teenistussuhtes oleva ametniku suhtes, aga Elmar Vaheri viimane tööpäev PPA peadirektorina oli 2. mail, seisab valitsuse päevakorda esitatud punktis.

Avaliku teenistuse seaduse kohaselt on distsiplinaarsüütegu teenistuskohustuse süüline rikkumine. Avaliku teenistuse seadusest tuleneb, et distsiplinaarmenetluse saab algatada, läbi viia ja karistust määrata vaid avalik-õigusliku teenistus- ja usaldussuhte raames.

Kui avaliku võimu kandja teenistussuhe ametnikuga lõpeb, ei saa ka läbi viia teenistuskohustuste rikkumisest tingitud distsiplinaarmenetlust, kuna ei ole õiguslikku suhet, milles kohustused saaksid kehtida. Seega on distsiplinaarmenetlus võimalik vaid siis, kui isik on teenistuses.

21. märtsil esitasid kaitsepolitsei ametnikud kelmuse kahtlustuse maksu- ja tolliameti tolliosakonna juhile Eerik Heldnale ning kelmusele kaasaaitamise kahtlustuse politseiameti toonasele peadirektorile Elmar Vaherile.

Kahtlustuse kohaselt vormistati toona kaitseväes töötanud Eerik Heldna tema soovil ja Elmar Vaheri osalusel 2019. aasta aprillis näiliselt teenistusse politsei- ja piirivalveametis, et luua võimalused politsei eripensioni saamiseks nõutava 25-aastase politseiametniku staaži näilikuks täitumiseks.

Siseminister Lauri Läänemets kõrvaldas seepeale Vaheri teenistusest ja allkirjastas ühtlasi käskkirja teenistusliku järelevalve algatamiseks eesmärgiga hinnata viimase viie aasta jooksul politsei- ja piirivalveametis (PPA) tehtud personalitoimingute õiguspärasust. Kriminaalmenetlus käib jätkuvalt.

Uus politseijuht on Egert Belitšev.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: