Euroopa Komisjon kiitis heaks Eesti 953-miljonise taastekava

Raha.
Raha. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Euroopa Komisjon kiitis reedel heaks Eesti muudetud 953 miljoni eurose taaste- ja vastupidavuskava.

Eesti muutis oma esialgset kava, kuna taasterahastu mahtu vähendati ning samal ajal takistasid investeeringuid nii sõjast häiritud tarneahelate tõttu projektide kallinemine kui ka euroala kõrgeim inflatsioon.

Kui algul ulatus taaste- ja vastupidavusrahastu maksimaalne toetussumma Eestile 969 miljoni euroni, siis toetuste arvutamise meetodi muutuse ja 2020. ning 2021. aastal prognoositust praemate majandustulemuste tõttu vähendati seda 863 miljonile eurole. 

Samas palus Eesti kanda taastekavasse üle oma osa Brexitiga kohanemise reservist ning koos selle ja fossiilkütuste osakaalu vähendamiseks ette nähtud toetusega on uue taastekava maht siiski kokku 953 miljonit eurot.

Kavast jäid välja Tallinna haigla ehitamine, mitmeotstarbeliste helikopterite ost, Rail Balticu terminali ehitamine ja Rohuküla raudtee. Valitsus otsustas projektide väljajätmise mullu suvel.

Septembris otsustas valitsus asendada Rail Balticu ühisterminali investeeringu viie Rail Balticu viadukti rahastamisega, kuna ühisterminali hange kukkus läbi ja rahastatav hoone ei valmi enam rakendusperioodil.

Uute investeeringutena lisandusid tervisekeskuse rajamine Viljandisse, avamere tuuleparkide arendamine, ettevõtete energiajulgeoleku suurendamine, Rail Balticu viaduktide ehitamine ja vesinikkütusel töötava saastetõrjevõimega laeva soetamine.

Ühtlasi on 13 esialgse taastekava meedet muudetud. Kui esialgne kava nägi eraldatavast rahast 41,5 protsenti ette rohepöördele, siis uue kava järgi moodustavad rohepöördega seotud projektid 59 protsenti.

Nõukogul on komisjoni hinnangu heakskiitmiseks aega neli nädalat. Pärast heakskiidu saamist saaks Eesti esitada rahastu raames esimese maksetaotluse ja taotleda energiapaketis 18 miljoni euro suurust eelmakset. Eesti on praeguseks saanud taaste- ja vastupidavusrahastust 126 miljonit eurot, mis maksti eelmaksena välja 2021. aasta detsembris.

Taastekavas planeeritud reformid, investeeringud ja meetmed tuleb ellu viia augustiks 2026. Väljamakseid teeb Euroopa Komisjon vastavalt tulemuste saavutamisele kuni kaks korda aastas.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: