Sõja 460. päev: Venemaa ründas Kiievit nii öösel kui ka uuesti ennelõunal

{{1685329080000 | amCalendar}}
Venemaa öise raketirünnaku tagajärjed Kiievis
Venemaa öise raketirünnaku tagajärjed Kiievis Autor/allikas: SCANPIX/Press service of the State Emergency Service of Ukraine in Kyiv region/Handout via REUTERS

Vene väed ründasid esmaspäeva varahommikul taas Ukraina pealinna Kiievit. Tegu on 15. rünnakuga Kiievi vastu alates maikuu algusest. Vene õhurünnak tabas ka Lvivi oblastit, Odessat ja Hmelnõtskõi oblastit. Berdjanski linna administratsiooni teatel pommitas Ukraina pühapäeval okupeeritud Berdjanski linna.

Oluline esmaspäeval, 29. mail kell 22.30:

- Taani suurendab abi Ukrainale 2,4 miljardi euro võrra;

- Venemaa ründas Kiievit ka ennelõunal;

- Sõrskõi Lõmani kaitsjatele: varsti tuleb minna rünnakule;

- Venemaa tabas Hmelnõtskõi oblastis Ukraina sõjalist rajatist;

- Venemaa ründas rakettide ja droonidega Kiievit, Lvivi oblastit ja Odessat;

- Ukraina pommitas okupeeritud Berdjanski linna;

- Reznikov: brittide antud Storm Shadow raketid on 100 protsenti efektiivsed;

- Valgevene teatas Ukraina piiril olukorra stabiliseerumisest;

- Ukraina peastaap pühapäeval: Lõssõtšanskis deserteerus 80 Vene sõdurit;

- Ukraina väitel kaotas Venemaa ööpäevaga 10 suurtükisüsteemi ja 430 sõdurit.

Taani suurendab abi Ukrainale

Taani kavatseb suurendada sõjalist abi Ukrainale 17,9 miljardi krooni ehk 2,4 miljardi euro võrra käesoleval ja järgmisel aastal, teatas Taani peaminister Mette Frederiksen.

Märtsis lõi Taani valitsus enam kui 900 miljoni euro suuruse fondi sõjaliseks, tsiviil- ja ettevõtlusabiks Ukrainale sel aastal.

Frederiksen ütles esmaspäeval, et valitsus kavatseb lisada sellesse fondi tänavu juurde miljard eurot ning 1,4 miljardit järgmisel aastal.

Ukraina tulistas alla kõik teise rünnakulaine 11 Iskanderi raketti

Ukraina teatas, et lasi alla kõik raketid, mille Venemaa esmaspäeval teises rünnakulaines välja tulistas, vahendas BNS.

'"Kokku tulistati põhjasuunast välja 11 raketti Iskander-M ja Iskander-K'. Õhutõrje hävitas kõik raketid" ütles Ukraina relvajõudude juht Valeri Zalužnõi.

Venemaa õhurünnaku tõttu hukkus Donetski oblastis kaks inimest

Ukraina võimud teatasid esmaspäeval, et Venemaa rünnaku tõttu hukkus Donetski oblastis kaks inimest, vigastada sai kaheksa inimest. Vene väed pommitasid Toretski linnas asuvat bensiinijaama. Veel üks pomm tabas kohalikku administratiivhoonet, vahendas The Kyiv Independent.

Gladkov: Belgorodi oblast sattus tugeva Ukraina suurtükitule alla

Belgorodi oblasti kuberneri Vjašeslav Gladkovi sõnul on oblastis Šebekino linn ja mitmed külad tugeva Ukraina suurtükitule all.

Putin allkirjastas seaduse valimiste kohta sõja ajal

Venemaa president Vladimir Putin allkirjastas seaduse, mis täpsustab valimiste korraldamist sõjaseisukorra ajal, sellekohane teave ilmus esmaspäeval õigusteabeportaali.

Seaduse kohaselt on sõjaseisukorra ajal kuberneril õigus mitte varem kui 130 päeva ja mitte hiljem kui 90 päeva enne hääletuspäeva saata Venemaa keskvalimiskomisjonile ettepanek korraldada tema subjektis valimised.

Keskvalimiskomisjon peab hiljemalt viie päeva jooksul alates ettepaneku saamisest pidama nõu kaitseministeeriumi ja föderaalse jugeolekuteenistusega (FSB-ga) ning selle tulemusel otsustama valimiste väljakuulutamise või mitteväljakuulutamise, seejuures on lubatud ka valimistoimingute tähtaegade lühendamine, vahendas BNS.

Samas on ette nähtud, et "Venemaa õigusaktidega valimiste ja rahvahääletuse kohta võib kehtestada muid valimiste sõjaseisukorra ajal ettevalmistamise ja läbiviimise eripärasid".

Valimisseadustesse tuuakse sisse mitu muud uuendust. Näiteks ei lubata kandidaatidel ja erakondadel teha kampaaniat Roskomnadzori määratletud veebisaite kasutades, samuti saavad meediast häälte lugemisel kohal olla vaid töölepingu alusel registreeritud ajakirjanikud. Tsiviilõigusliku lepingu alusel töötavad ajakirjanikud seda teha ei saa.

Venemaa ründas Kiievit ka ennelõunal

Ukraina pealinnas Kiievis algas 11.09 taas õhuhäire. Enne seda algas õhuhäire Harkivi oblastis. Kell 11.20 oli Kiievis kuulda esimesi plahvatusi. Kell 11.20 laiendati õhuhäire ka Tšernihivi oblastile, vahendas Ukrainska Pravda. Kell 11.25 laienes õhuhäire ka Ukraina teistesse oblastitesse.

Kiievi linna sõjaline administratsioon teatas hiljem, et linnast leiti eri kohtades kuus alla tulistatud raketijäänust.

Venemaa pommitas mitmeid Ukraina oblasteid ja pealinna Kiievit ja öösel ja varahommikul.

Sõrskõi Lõmani kaitsjatele: varsti tuleb minna rünnakule

Ukraina maavägede ülem kindralpolkovnik Oleksandr Sõrskõi ütles Lõmanis asuvaid Ukraina vägesid külastades, et varsti tuleb hetk, kui nad peavad vastupealetungile minema.

Venemaa tabas Hmelnõtskõi oblastis Ukraina sõjalist rajatist

Hmelnõtskõi oblasti sõjaline administratsioon teatas, et Vene õhurünnak tabas oblastis Ukraina sõjalist rajatist, kus hoiustati kütust, määrdeaineid ja laskemoona. Samuti olevat viga saanud viis lennumasinat. Praegu teevad päästjad tööd, et tulekahju kustutada.

Ukraina väitel tulistati alla 37 Vene tiibraketti

Ukraina õhuväe teatel tulistasid Vene strateegilised pommitajad esmaspäeva varahommikul Tu-95 strateegiliste pommitajate abil välja kuni 40 tiibraketti Kh-101/Kh-555 tiibraketti.

Vene tiibrakettidest tulistati Ukraina väitel alla 37 raketti. Ukraina põhja- ja lõunaosa rünnati lisaks 35 Shahed 136/131 drooniga, millest tulistati alla 29. Lisaks tulistati alla üks Vene luuredroon.

Venemaa ründas rakettide ja droonidega Kiievit, Lvivi oblastit ja Odessat

Vene väed ründasid esmaspäeva varahommikul rakettidega ja droonidega Ukraina pealinna Kiievit.

Kiievi linnas ja mitmes oblastis kuulutati peale südaööd välja õhuhäire, mis laienes hiljem üle kogu riigi. Õhuhäire kestis kuni viieni hommikul.

Ukraina pealinna kohal hävitati Kiievi linna sõjalise administratsiooni teatel rohkem kui 40 õhusihtmärki. Tegu on 15. Venemaa õhurünnakuga Ukraina pealinna vastu alates mai algusest.

Kiievi sõjaline administratsioon juhtis tähelepanu asjaolule, et Vene väed ei taha mitte ainult hävitada olulisi Ukraina sihtmärke, vaid ka kurnata Ukraina õhutõrjet ning hoida Ukraina tsiviilisikuid psühholoogilise surve all. Esialgsetel andmetel kasutasid Vene väed Ukraina vastu nii Iraani päritolu Shahedi ründedroone kui ka Kh-101/555 rakette, mis tulistati Ukraina pihta Kaspia mere kohal olevatelt lennukitelt.

Taevast alla kukkunud rusude tõttu Kiievis põlema üks eramaja.

Ukraina õhutõrje reageeris õhusihtmärkidele ka Livivis, Hmelnõtskõi oblastis ja Odessas. Samuti kinnitas Ukraina sõjaväeringkond hiljem, et Ukraina õhutõrje töötas ka Mõkolajivi ja Hersoni oblastis riigi lõunaosas.

Vene droonirünnakus sai kahjustada Odessa sadama taristu

Ukraina kaitsejõudude lõunasõjaväeringkonna esindaja Natalija Humenjuki teatel kukkusid õhusihtmärkide hävitamise käigus rusud Odessa sadama taristule ning puhkes tulekahju, mille tagajärgi veel uuritakse, vahendas Ukrainska Pravda.

Õhusihtmärgi hävitamine Kiievi kohal pühapäeval, 28. mail Autor/allikas: SCANPIX/Sergei SUPINSKY/AFP

Ukraina ründas okupeeritud Berdjanski linna

Lõuna-Ukrainas asuva okupeeritud Berdjanski linna sõjalise administratsiooni teatel pommitasid Ukraina väed viit sihtmärki okupeeritud Berdjanski linna territooriumil. Administratsiooni sõnul tuleb oodata üksikasju ja ametlikku kinnitust Ukraina kaitsejõudude peastaabilt.

Reznikov: brittide antud Storm Shadow raketid on 100 protsenti efektiivsed

Ukraina kaitseminister Oleksi Reznikov kinnitas Ukraina televisioonis, et Suurbritannia poolt Ukrainale antud Storm Shadow tiibraketid on 100 protsenti efektiivsed, vahendas Ukrainska Pravda. Reznikov rõhutas, et Ukraina peab ka teiste riikidega kõnelusi, et saada neilt pikamaarakette. Kaitseminister lisas, et Ukraina peab talveks tugevdama enda õhutõrjet.

Valgevene teatas Ukraina piiril olukorra stabiliseerumisest

Valgevene riiklik piirikomitee teatas, et olukord Valgevene-Ukraina piiril on stabiliseerunud, kuid on jätkuvalt pingeline, vahendas Interfaks. Valgevene väitel korraldavad ukrainlased piiri ääres provokatsioone. Valgevene piirikomitee ülem Anatoli Lappo teatas varem, et Ukraina on piiri juures formeerinud manööverüksuste grupi, millesse kuuluvad soomukid, miinipildujad ja droonid.

Ukraina õhuvägi vajab õhus ülekaalu saavutamiseks 3-4 F-16 eskadrilli

Ukraina õhujõudude ülem brigaadikindral Serhi Golubtsov ütles Radio Svobodale antud intervjuus, et Ukrainal on vaja vähemalt kolme-nelja eskadrilli F-16 lennukeid, et peatada Vene õhurünnakud mõnes kindlas suunas. Igas eskadrillis oleks 12–16 lennukit.

Kindral Golubtsov tõi esile, et Lockheed Martin hindas 2021. aastal kolme Ukraina lennuvälja ning kinnitas, et Ukraina õhuväe lennuväljad on F-16 lennukite kasutamiseks sobilikud. Siiski on vajalik viia tehniline taristu ja logistika nende lennukite kasutamiseks vajalikule tasemele.

Samuti olevat USA hinnanud, et Ukraina pilootide F-16 õpe kestab vähem kui kuus kuud. Kindral nentis, et Vene õhuväel on samas ligikaudu 50 eskadrilli ning nende käsutada on 39 lennuvälja.

Ukraina peastaap pühapäeval: Lõssõtšanskis deserteerus 80 Vene sõdurit

Ukraina kaitsejõudude peastaap teatas pühapäeva õhtul, et okupeeritud Lõssõtšanski linna kandist deserteerus ligikaudu 80 Vene sõdurit üksusest Storm-Z. Samuti deserteerus Bahmuti lähistelt 30 Wagneri palgasõdurite grupeeringu võitlejat, kes lahkusid vabatahtlikult lahingupositsioonidelt, varastades seejuures sõjavarustust.

Ukraina peastaabi väiteid ei ole võimalik sõltumatult kinnitada.

Ukraina väitel kaotas Venemaa ööpäevaga 10 suurtükisüsteemi ja 430 sõdurit

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas esmaspäeval tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest 24. veebruaril:

 

- elavjõud umbes 207030 (võrdlus eelmise päevaga + 430);

- tankid 3801 (+4);

- jalaväe lahingumasinad 7467 (+11);

- lennukid 313 (+0);

- kopterid 298 (+0);

- suurtükisüsteemid 3435 (+10);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 565 (+0)

- õhutõrjesüsteemid 327 (+0);

- operatiivtaktikalised droonid 3054 (+61);

- tiibraketid 1056 (+0);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 6207 (+15);

- laevad / paadid 18 (+0);

- eritehnika 453 (+2).

 

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda ning pole ka avalikult selgitanud, millise metoodika alusel nad Vene sõjakaotusi kokku loevad.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Ukrainska Pravda/The Kyiv Independent/Interfaks

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: