Läti seim valis presidendiks senise välisministri Rinkevičsi

{{1685524920000 | amCalendar}}
Läti välisminister Edgars Rinkēvičs
Läti välisminister Edgars Rinkēvičs Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Läti parlamendis kolmapäeval korraldatud esimeses hääletusvoorus ei saanud ükski presidendikandidaatidest vähemalt 51 valituks osutumiseks vajalikku häält. Kolmandas voorus valiti Läti presidendiks senine välisminister Edgars Rinkevičs.

Läti välisminister Edgars Rinkevičs valiti kolmandas voorus Läti presidendiks.

Rinkevičsi poolt hääletas kolmandas voorus 52 seimi saadikut ning tema vastu oli 35 saadikut, vahendas LSM. 25 saadikut hääletas ärimehe Uldi Pilenase poolt, kelle esitas Läti Ühendnimekiri.

Esimeses voorus kogus enim hääli Uue Ühtsuse kandidaat välisminister Edgars Rinkevič, keda toetas 42 rahvasaadikut. Rinkeviči poolt oli nii esimeses kui teises voorus 42 saadikut erakondadest Uus Ühtsus (Jaunā Vienotība) ja Roheliste ja Talurahva Liit (Zalo un Zemnieku savienība).

Ühisnimekirja kandidaadi Uldis Pilensi poolt hääletas esimeses voorus 25 ja Progressiivsete kandidaadi Elina Pinto poolt 10 saadikut. Parlamendis toimus seetõttu teine ​​hääletusvoor, milles osalesid kõik kolm kandidaati.

Kuna teises voorus keegi valituks ei osutunud, viidi läbi ka kolmas voor, milles kõige vähem hääli saanud kandidaat ei osalenud. Elina Pinto loobus peale teist vooru kandideerimisest.

Rinkevičs: astun välja erakonnast Uus Ühtsus

Värskelt presidendiametisse valitud Edgars Rinkevičs lubas presidendivalimistele järgnenud pressikonverentsil erakonnast Uus Ühtsus välja astuda ning püsida presidendiametis poliitiliselt neutraalsena, vahendas LSM. Vastvalitud presidendi sõnul esitab ta vastava avalduse lähipäevil. Edgars Rinkevičs lubas ametisse saades külastada ta Läti regioone ja linnu. Samuti lubas vastvalitud president hoida tasakaalu sise- ja välispoliitika vahel.

Läti presidendi ametiaeg kestab neli aastat. Ametis oleva presidendi Egils Levitsi ametiaeg lõppeb selle aasta 8. juulil. Levits teatas varem, et ei kandideeri teiseks ametiajaks.

Rinkevičs alustas karjääri ajakirjanikuna Läti Raadios

Edgars Rinkevičs sündis 1973 aastal Lätis Jurmalas. Kõrghariduse omandas Rinkevičs Läti Ülikoolis ajaloo- ja filosoofiateaduskonnas. Peale seda õppis ta Madalmaades Groningeni ülikoolis riigiteadusi ja rahvusvahelisi suhteid ning omandas magistrikraadi politoloogias Läti Ülikoolist. Rinkevičs alustas oma karjääri Läti Raadios keskendudes välispoliitikale ja rahvusvahelistele suhetele. Seejärel töötas Rinkevičs mitu aastat Läti kaitseministeeriumis eri positsioonidel ning oli Läti NATO-ga liitumise delegatsiooni asejuht.

Aastatel 2008 kuni 2011 oli Edgars Rinkevičs Läti president Valdas Zatlersi kantselei ülem. Alates 2011. aasta 25. oktoobrist on Edgars Rinkevičs olnud Läti välisminister. Rinkevičs alustas oma poliitilist karjääri Zatlersi reformiparteis, kuid on alates 2014. aastast olnud seotud erakonnaga Ühtsus, millest sai hiljem Uus Ühtsus.

Edgars Rinkevičs ei ole ametlikult abielus. Rinkevičs on üks esimesi Läti poliitikuid, kes on avalikult teatanud, et on gei. Sellest teatas ta 2014. aastal Twitteri kaudu. Rinkevičs on kutsunud üles looma õiguslikku regulatsiooni, mis võimaldaks ka samasoolistel paaridel oma suhted õiguslikult reguleerida.

Toimetaja: Karl Kivil, Allan Aksiim

Allikas: BNS/LSM

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: