Valitsus kiitis heaks hotellide ja ajakirjanduse käibemaksutõusu

Valitsuse istung Stenbocki majas.
Valitsuse istung Stenbocki majas. Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Nelja maksumuudatuse seaduse eelnõu, millega tõuseb hotellide ja ajakirjanduse käibemaks, sai valitsuse esmaspäevasel istungil heakskiidu ja esitati riigikogule teiseks lugemiseks.

Valitsus kiitis heaks ja esitas teiseks lugemiseks riigikogule eelnõud, mis puudutavad alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seaduse, hasartmängumaksu seaduse, käibemaksuseaduse ning tulumaksuseaduse ja kaitseväeteenistuse seaduse muutmist.

Eelnõu kohaselt tõuseb alates järgmise aasta 1. jaanuarist käibemaksumäär 20 protsendilt 22 protsendile. Majutuse käibemaksumäär tõuseb 2025. aastast üheksalt protsendilt 13 protsendile, mis on esialgu välja pakutust madalam. Ajakirjandusele kehtiv käibemaksumäär tõuseb 2025. aastast viielt protsendilt üheksale protsendile.

Alkoholiaktsiisi ja sigarettide ning suitsetamistubaka aktsiis tõuseb järgmisel kolmel aastal alates 2024. aastast viis protsenti aastas. Ära jäetakse eriotstarbelise diislikütuse kavandatud aktsiisitõus ning seega jääb eriotstarbelise diislikütuse aktsiisimääraks 21 eurot 1000 liitri kohta, mis on EL-i lubatud miinimummäär.

Mängulaudade maksumäär tõuseb 1278,23 eurolt 1406 euroni. Osavusmängu mänguautomaatide maksumäär ümardatakse 31,95 eurolt 32 euroni. Loterii ja kaubandusliku loterii maksumäär tõuseb 18 protsendilt 22 protsendile. Kaughasartmängu ja loto määr suureneb alates järgmisest aastast viielt protsendilt kuuele protsendile ning alates 1. jaanuarist 2026 seitsmele protsendile.

Alates järgmisest aastast kaotatakse füüsilise isiku täiendav maksuvaba tulu lapse ülalpidamise korral ja abikaasa eest ning õigus arvata oma maksustatavast tulust maha eluasemelaenu intressid. Alates 2025. aastast tõstetakse füüsilise isiku ja äriühingu tulumaksumäära 20 protsendilt 22 protsendini.

Lisaks kaotatakse eelnõuga soodusmäär 14 protsenti äriühingute regulaarselt jaotatavalt kasumilt ja sellega seoses ka füüsilisele isikule makstud dividendilt kinnipeetav seitsmeprotsendiline tulumaks.

Alates 2025. aastast kehtestatakse ühtne maksuvaba tulu 700 eurot kuus ehk 8400 eurot aastas. Erandiks on vanaduspensioniealised, kelle maksuvaba tulu võrdub keskmise vanaduspensioniga.

Seaduseelnõudes tehti muudatused vastavalt rahandusministeeriumi ettepanekutele. Kõik teised eelnõu kohta esitatud muudatusettepanekud jättis valitsus arvestamata.

Opositsioon tegi maksueelnõudele kokku üle tuhande muudatusettepaneku, mis võimaldanuks venitada eelnõude arutelu parlamendis ja blokeerida riigikogu tavapärast tööd, mistõttu sidus valitsus eelnõud usaldushääletusega.

Maksumuudatustega seotud eelnõude heakskiitmine koos valitsuse usaldushääletusega on riigikogus plaanitud 14. juunil.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: