Stora Enso sulgeb Näpi saeveski Lääne-Virumaal, 100 inimest kaotab töö

{{1686813960000 | amCalendar}}
Foto: Dmitri Fedotkin/ERR

Soome metsatööstuskontsern Stora Enso sulgeb ümberkorralduste käigus Lääne-Virumaal asuva Näpi saeveski, mis tähendab töö kaotust ligikaudu 100 inimesele.

"Otsus algatada Näpi saeveski sulgemisplaan tehti seoses toormaterjali kättesaadavuse vähenemisega pikas perspektiivis ning suurenenud kulude ja madala kasumlikkuse tõttu," teatas ettevõte.

Näpil on plaanis tegevus lõpetada järk-järgult 2023. aasta lõpuks.

"Plaan sulgeda Näpi saeveski on loomulikult kurb uudis meie ettevõttele ning ennekõike kohalikele töötajatele. Kahjuks sunnib kiire tempoga kahanev puidutööstussektor meid tegutsema ning ressursse senisest enam prioriseerima. Me näeme vajadust keskenduda strateegilistele eesmärkidele ja investeerida vähematesse, kuid tugevamatesse saeveskitesse, et parandada puidutoodete äritegevuse konkurentsivõimet," ütles Stora Enso puidutoodete äridivisjoni asepresident Lars Völkel. 

Näpi saeveski Kirde-Eestis toodab saematerjali, järeltöödeldud puitu ja puidugraanuleid. Näpi saeveski aastane saematerjali tootmismaht on 50 000 kuupmeetrit. Kahe höövliliini ja värviliini aastane tootmismaht on 180 000 kuupmeetrit järeltöödeldud puitu. Lisaks toodab saeveski 25 000 tonni graanuleid aastas. 

"Näpi saeveski on olnud enam kui 30 aastat kohalikus kogukonnas olulisel kohal, meil on pikaaegse staažiga lojaalsetest töötajatest ja kogenud inimestest koosnev tugev meeskond. Stora Enso teeb kõik endast oleneva, et teha koostööd kohaliku kogukonna ja partneritega, et aidata sulgemisplaanist mõjutatud töötajaid sellel raskel ajal," rääkis Näpi saeveski direktor Anne-Liis Kapstas. 

Rakvere vallavanem Maido Nõlvak ei usu, et töö kaotavad inimesed pikalt tööta jäävad. Seda enam, et töötukassa andmetel on praegu Lääne-Virumaal peaaegu 500 vaba töökohta.

"Kuna see pole piirkonnas puidusektoris ainuke tööstushoone ja meil on regioonis ka teisi tööstusharusid - näiteks metallitööstus-, siis olen väga kindel, et head töötajad leiavad töökoha," ütles vallavanem.

Maido Nõlvaku sõnul on oluline leida koostöös ettevõtjaga lahendus, et pärast Stora Enso Lääne-Virumaalt lahkumist hõivaks territooriumi uued ettevõtted.

"Nagu ma täna hommikul ka omaniku esindajale, kes mulle helistas, ütlesin, et see ei jääks siia tondilossiks, kus hundid ja tuul uluksid. Selleks, et siia uued ettevõtted tuleksid, võiks jaotada see maa-ala väiksemateks kruntideks, kus saaks muud tööstused areneda, mis annaks ka uusi töökohti. Siin saab vald palju kaasa aidata just selle planeerimisel ja uute ettevõtete siia toomisel," rääkis Nõlvak.

Näpi saeveski sulgemine ei tähenda, et Stora Enso lõpetaks tegevuse Eestis. "Me jätkame oma Baltimaade suurima, Imavere saeveski arendamist, et jätkata tugeva tegijana siin regioonis," ütles Lars Völkel.  

Tervikuna teatas Stora Enso neljapäeval kärbetest, mis viivad kokku 1150 töökoha koondamiseni. Sealhulgas kaotab 300 inimest töö kontserni juhtkonnas. Lisaks Näpi saeveskile Eestis sulgeb Stora Enso Sunila tselluloositehase Soomes, De Hoopi kartongitehase Hollandis ja ühe tootmisliini Poolas.

Toimetaja: Rene Kundla

Allikas: AK

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: