Streikivad Leedu õpetajad nõudsid Vilniuses palgatõusu

Leedu õpetajate meeleavaldus Vilniuses
Leedu õpetajate meeleavaldus Vilniuses Autor/allikas: LRT/D. Umbrasas

Rohkem kui 1000 Leedu õpetajat kogunes neljapäeval Vilniuses palgatõusu nõudvale meeleavaldusele. Leedu õpetajate streik jätkub juba kolmandat nädalat.

Vilniuses toimunud meeleavaldusele tulid õpetajad Leedu eri linnadest, nende seas ka Klaipėdast pea 300 kilomeetrit jalgsi kõndinud õpetajate grupp, vahendab Leedu rahvusringhääling LRT.

Streigi ja meeleavalduse korraldas Leedu Haridustöötajate Liit (LSDPS). Selle juht Andrius Navickas nõuab õpetajatele palgatõusu, klasside suuruse vähendamist ning õpetaja nominaalkoormuse vähendamist 24-lt 18-le tunnile.

Kui alguses nõudis ametiühing 20 protsenti palgatõusu juba sel aastal ning veel 30 protsenti palgatõusu järgmisel aastal, siis nüüdseks on Navickas oma nõudmisi vähendanud ning soovib näha 15 protsenti palgatõusu jaanuaris ja veel 15 protsenti palgatõusu järgmisel septembril.

Haridusministeerium pakub ainult 10 protsenti palgatõusu jaanuaris ja veel 10 protsenti palgatõusu järgmise aasta septembris.

Navickase juhitud ametiühing pole haridusministeeriumi ettepanekuga nõus, kuigi neli väiksemat haridustöötajaid koondavat ametiühingut kirjutasid ministeeriumi ettepanekule oktoobri alguses alla.

Õpetajad kaaluvad ka meeleavalduse korraldamist Leedu Seimi ees, kuna valitsus juba andis parlamendile üle järgmise aasta riigieelarve eelnõu.

Navickas kohtus teisipäeval ka parlamendierakondade esindajatega. Kohtumise järel teatas opositsiooniline Leedu Sotsiaaldemokraatlik Erakond (LSDP), et selle fraktsioon esitab varsti ametiühingu nõutud kahe 15-protsendilise palgatõusu sisaldavat eelnõu Seimile.

Ametiühingu ja haridusministeeriumi vahelist vaidlust kommenteeris ka Leedu president Gitanas Nausėda, kes väitis, et õpetajad on tema hinnangul valmis kompromissideks, kuid ministeerium kompromisse ei soovi.

"On vist õige öelda, et ministril polnud midagi tema portfellis, mida ta saaks läbirääkimistel pakkuda," ütles Nausėda.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: LRT/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: