Keskerakonna volikogu otsustas lahkuda europarlamendi ALDE parteist
Keskerakonna volikogu peab laupäeval Jõgeval istungit, kus arutletakse Keskerakonna kuulumist Euroopa Parlamendi poliitilistesse ühendustesse. Volikogu otsustas lahkuda ALDE parteist.
Vastuvõetus avalduses seisab, et Keskerakond on järjest kaugenemas ALDE seisukohtadest. "Oleme aasta-aastalt olnud rohkem mures, et üle-euroopaline liberaalseid erakondi koondav ALDE, kuhu Keskerakond on viimased 20 aastat kuulunud, ajab Euroopa Liidus poliitikat, mis aina kaugeneb Keskerakonna programmilistest seisukohtadest," seisab volikogu avalduses.
Avaldus märgib, et Keskerakonna ja ALDE nägemus Eesti, Euroopa ja demokraatia tulevikust lahkneb mitmes väga põhimõttelises küsimuses. Eriti mis puudutab inimeste toimetulekut ja ettevõtluskeskkonda.
Keskerakonna volikogu hinnangul toetab ALDE Euroopa föderaliseerumist, millele Keskerakond vastu on.
Keskerakond leiab, et Euroopa Liidu otsusprotsessis peaks jätkuvalt kehtima ühehäälsuse printsiip. ALDE leiab oma viimases valimismanifestis, et ühehäälsuse nõudest tuleks välis- ja julgeolekupoliitikas loobuda. "Meie hinnangul paneb see ohtu liikmesriikide, sealhulgas Eesti, otsustusõiguse," märgib Keskerakond.
"Pärast põhjalikke erakonnasiseseid arutelusid oleme otsustanud ALDE-st lahkuda, et viia erakonna poliitika Euroopas rohkem kooskõlla Eesti Keskerakonna programmiliste seisukohtadega, mis samas ei välista tulevikus koostööd kattuvates seisukohtades. Eeltoodust tulenevalt on Eesti Keskerakond otsustanud alustada läbirääkimisi Euroopa Liidu poliitiliste erakondadega, kelle programmilised seisukohad ühtivad suuremal määral meie seisukohtade ja meie erakonna väärtustega," seisab avalduses.
Võimalik liitumine ECR-iga
Keskerakond on seni olnud Euroopa Liidus ALDE ehk Liberaalide ja demokraatide alliansi liige, mis omakorda kuulub Renew Europe'i fraktsiooni. Kui Jaak Madison liitus 22. augustil Keskerakonnaga, teatas Kõlvart, et Keskerakonna juhatus tegi volikogule ettepaneku kaaluda fraktsioonilist kuuluvust Euroopa Parlamendis, valides fraktsiooni, mis peegeldab kõige paremini Keskerakonna tsentristlikku maailmavaadet ja Eesti rahvuslikke huve.
Kõlvart märkis, toona et Keskerakonna põhipunktid on sarnasemad Euroopa konservatiivide ja reformistide (ECR) kui ALDE-ga. Jaak Madison kuulubki europarlamendis just ECR-i.
Samas on aga Keskerakonna aseesimees ja Euroopa Parlamendi saadik Jana Toom lubanud, et seisab erakonna liitumisele ECR-i fraktsiooniga vastu ning ei kavatse Renew fraktsioonist lahkuda.
Ajaks, mil Keskerakonna volikogu hakkab europarlamendi poliitilistesse ühendustesse kuulumist arutama, saadeti ajakirjanikud majast välja.
Kõlvart: valitsuse retoorika ei klapi tegudega
Volikogul pidas poliitilise ettekande Keskerakonna esimees Mihhail Kõlvart. Ta ütles, et valitsuse retoorika ei klapi nende tegudega, sest kavandatava julgeolekumaksu puhul räägitakse vajadusest laskemoona osta, kuid samas pole antud garantiid, et uut maksu just selleks otstarbeks kasutatakse.
"Tegelikult hakatakse julgeolekumaksu koguma selleks, et täita riigieelarves olevaid auke. Seega on tegemist pelgalt uue maksutõusuga, millele on antud patriootlik nimi," lausus Kõlvart.
Tema sõnul tuleks kehtestada pangamaks, mis tooks eelarvesse umbes 500 miljonit eurot ehk kaks korda rohkem kui automaks. Kõlvart lisas, et kui lisada suurkorporatsioonide maks ja astmeline tulumaks, oleks riigieelarve seis märksa parem.
"Olen ka seda meelt, et suuremahuliste investeeringute jaoks ei tohi karta laenu võtmist," rääkis Keskerakonna esimees.
Ühtlasi kritiseeris Kõlvart sotsiaaldemokraate, kes tema sõnul viivad ellu Reformierakonna maksupoliitikat.
Toimetaja: Karin Koppel