Raporti järgi vohab Euroopa Liidus korruptsioon ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Reuters/Scanpix

Euroopa Komisjoni teatel toob korruptsioon igal aastal Euroopa Liidu majandusele 120 miljardit eurot kahjumit.

Täna avaldati esimene Euroopa Liidu korruptsioonivastase võitluse aruanne.

EL-i uuring hõlmab kahte suurt arvamusküsitlust, mille põhjal kolmveerand Euroopa Liidu kodanikest peavad korruptsiooni oma kodumaal levinud nähtuseks.

Eurobaromeetri uuringu kohaselt on neli kümnest Euroopa ettevõtjast arvamusel, et korruptsioon takistab ettevõtlust. Eestis leiab sama kaks ettevõtjat kümnest.

Euroopa Liidu siseasjade volinik Cecilia Malmström tõi aruannet kommenteerides välja, et korruptsioon õõnestab kodanike usaldust demokraatlike institutsioonide ja õigusriigi vastu, kahjustab Euroopa majandust ning jätab riigid ilma hädavajalikest maksutuludest.

"Liikmesriigid on viimastel aastatel olnud korruptsioonivastases võitluses aktiivsed, kuid tänane aruanne näitab, et palju on veel teha," ütles Malmström.

Aruandes kutsutakse üles karmistama riigihangete valdkonna usaldusväärsuse standardeid ning soovitatakse parandada puudulikke kontrolli- ja riskijuhtimise mehhanisme mitmes liikmesriigis, sealhulgas Eestis.

"Korruptsiooni ulatus Euroopas on hingematvalt suur," leidis Euroopa Liidu siseasjade volinik.

Korruptsioonivastase võitluse eest on raporti põhjal vastutavad eelkõige riikide valitsused, mitte EL-i institutsioonid.

Euroopa Liidul on ka pettustevastane amet Olaf, mis keskendub EL-i eelarvet mõjutavale korruptsioonile, kuid selle eelarve oli 2011. aastal vaid 23,5 miljonit eurot.

Cecilia Malmström tõi välja, et korruptsiooni põhiprobleemiks on riigihankemenetlused ning parteide või kohaliku omavalitsuse asutuste rahastamine. Ta lisas, et mõnedes riikides peavad patsiendid maksma ka altkäemaksu, et saada arstiabi.

Eestis korruptsiooni tase madal

Rahvusvahelises võrdluses võib aruande põhjal korruptsiooni taset Eestis pidada madalaks. 

Eurobaromeetri uuringu järgi on küll 65% eestlastest seisukohal, et korruptsioon on nende kodumaal laialt levinud, kuid vaid neli protsenti eestlastest ütleb, et neile on viimase aasta jooksul esitatud palve anda altkäemaksu või on neilt seda oodatud.

Keskmiselt arvab 76% Euroopa Liidu elanikest, et korruptsioon on nende koduriigis levinud ning keskmiselt neli protsenti on kokku puutunud altkäemaksuga.

Eestis arvab EL-i arvestuses kõige väiksem hulk inimesi ehk 31% uuringus osalenutest, et korruptsiooni tase on viimase kolme aastaga suurenenud.

Raportis toodi muuhulgas positiivse näitena parteide läbipaistmatu rahastamise vastu võitlemisel välja Rahvakogu veebiplatvormi ideede kogumise aktsioon.

Euroopa Komisjon soovitas siiski teha täiendavaid jõupingutusi, et parandada erakondade rahastamise ning riigihangete läbipaistvust ja järelevalvet.

Samuti soovitas komisjon Eestil vastu võtta parlamendisaadikute käitumisjuhend, millele on lisatud tõhus järelevalve- ja karistusmehhanism.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: