Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Põhja-Korea kaitseministri hukkamises on hakatud kahtlema

Autor/allikas: AFP/Scanpix

Kui eile teatas Lõuna-Korea luureagentuur (NIS), et Põhja-Korea hukkas oma kaitseministri Hyon Yong-Choli, siis täna selgitas agentuur, et ei ole saanud sellele infole kinnitust.

Eile märkis NIS, et kaitseminister hukati ilmselt õhutõrjerelvast mahalaskmise teel, kirjutavad välisagentuurid.

"On luureandmeid, et Hyon võidi hukata, kuid seda ei ole veel kinnitatud," ütles NIS-i pressiesindaja.

Segadus võis tekkida sellest, et NIS andis ülevaate toimunust parlamendile suletud uste taga ning valitud saadikud edastasid informatsiooni Lõuna-Korea meediasse. Sellest tulenevalt võivad tekkida lahknevused originaalinformatsiooni ja ajalehtede pealkirjade vahel.

Parlamendisaadikute sõnul ütlesid NIS-i esindajad, et Hyon hukati ebalojaalsuse ja riigi liidri Kim Jong-uni juuresviibimise ajal tukastamise pärast.

Kui see info vastab tõele, on tegemist kõrgeimatasemelisema hukkamisega Põhja-Koreas pärast Kimi tädimehe Jang Song-Thaeki hukkamist 2013. aasta detsembris. Hyon hukati väidetavalt 30. aprillil.

NIS oli 2013. aastal teatanud Jangi hukkamisest juba enne seda, kui Põhja-Korea ise ametlikult seda kinnitas. Samas on agentuur teinud varem ka luurevigu. 

Kahtlevad ka analüütikud

Põhja-Korea kaitseministri hukkamise on kahtluse alla seadnud ka sõltumatud analüütikud ja osad parlamendisaadikud.

Opositsiooni liige Shin Kyuong Min ütles, et tema hinnangul on imelik, et Põhja-Korea riigitelevisioon näitab jätkuvalt salvestisi, kus on esindatud ka kaitseminister. Tavaliselt kustutab riigimeedia hukatud ametnikud kõigilt salvestitelt.

Hyoni oli aga näha riigipea Kim Jong-uni kõrval alles 12. mail näidatud vanas videos.

"Kui Hyon on tõesti kõrvaldatud või isegi hukatud, siis telejaam ei teeks niisugust viga," märkis Shin kohalikule raadiojaamale antud intervjuus.

Samuti on andnud Hyoni nime otsimine Põhja-Korea võimuloleva Tööpartei ajalehe Rodong Sinmun otsingus kümneid vasteid, viimased neist 30. aprillist. Sadu vasteid saadi tema nimele ka Põhja-Korea ametlikul veebilehel Uriminzokkiri.

Rodong Sinmuni 30. aprilli artiklis nimetatakse Hyoni ühena, kes külastas 28. ja 29. aprillil muusikalist etendust.

Mõttekoja Sejongi instituut analüütik Cheong Seong Chang ütles, et on väga ebatõenäoline, et riik arreteeris Hyoni vaid päev hiljem ning hukkas ta koheselt.

"Ta ei püüdnud mõrvata Kim Jong-uni, seega on väga raske uskuda, et ta nii kiiresti hukati," ütles Cheong.

"Samuti oleks pidanud ta nime kustutama juba ammu Põhja-Korea veebilehtedelt nagu Jang Song Thaeki puhul," lisas ta.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: